Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Powell’dan Kritik Enflasyon, Resesyon ve Faiz Açıklamaları

FED Başkanı, faiz artırımı ve ekonomiye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Fiyat istikrarı olmadan ekonominin hiçbir şeye yaramayacağını belirterek resesyon uyarısında bulundu. Öne çıkanlar haberde;
FED/Powell’dan Kritik Enflasyon, Resesyon ve Faiz Açıklamaları
HABER GİRİŞ

FED (ABD Merkez Bankası) Başkanı Jerome Powell, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım ortasıyla ilgili pişmanlığını bildiren açıklamalarda bulundu. İlk artırımını Mart ayında yaparak 2018’den sonra ilk kez faiz yükselten FED, ikinci artırımını bu ay yaptı.

Mart öncesinde kuruma faiz artırması yönünde birçok çağrı yapılırken FED bazılarına göre borçlanma maliyetini yükseltmede işleri ağırdan aldı. Powell, dün verdiği bir demeçte bu durumu doğrularak FED’in faizi Mart ayından önce artırmaya başlamasının belki de daha doğru olacağını söyledi.

FED’in önünde ekonomiyi resesyona sokmadan onlarca yılın en yüksek enflasyonunu kontrol etme gibi büyük bir zorluk varken Powell’ın açıklamaları dikkat çekti. Kaldı ki bazı uzmanlar FED’in ABD ekonomisinde büyük bir mali kriz yaratacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Powell, Perşembe günü Marketplace sunucusu Kai Ryssdal’a verdiği röportajda “Kontrol edebileceğimiz şey talep” diyerek politikalarla arzı gerçekten etkileyemediklerinin üzerini çizdi.
“Ve arz burada hikayenin büyük bir parçası. Ama bunun da ötesinde, dünyanın dört bir yanında devam eden devasa olaylar, jeopolitik olaylar var ve önümüzdeki yıl ya da o dolaylarda ekonomide çok önemli bir rol oynayacak.” dedi.

Bu gerekçelerle FED’in yumuşak bir iniş gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği sorusunun aslında kontrol edemedikleri faktörlere bağlı olabileceğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Powell: Enflasyonu Düşüremezsek Çok Daha Derin Bir Gerileme Olur

ABD Enflasyon Nisan
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

Bu hafta açıklanan veriler ABD’de enflasyonun yüzde 8,5’lik 1981 sonrası zirveden hafifçe gerilediğini gösterdi. Ancak yüzde 8,3’lük Nisan enflasyonu, yüzde 8,1’e gerileme yönündeki beklentileri karşılamadı.

Bu noktada Powell’ın enflasyon yorumları dikkat çekti.

Planlandığı şekilde faiz oranlarını artırıp ekonomiyi yavaşlatırken işini kaybedecek insanlar hakkındaki soruya Powell, ABD’de enflasyonun çok yüksek olduğunu ve tüm dünyanın bu sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirterek yanıt verdi.

“Tüm dünyadaki küresel ekonomiler bir dizi enflasyonist şoktan etkilendi ve hemen hemen, dünyanın dört bir yanından merkez bankacılarıyla bir dizi toplantıdan yeni döndüm. hepimiz aynı tür sorunlarla karşı karşıyayız ve halk da aynı tür sorunlarla karşı karşıya.” dedi.

Ardından enflasyonu yüzde 2’ye düşürme sürecinin biraz sancılı olacağını ama bunu yapamazlarsa insanların maaşlarının değerini yüksek enflasyon nedeniyle kaybedeceklerini ve nihayetinde çok daha derin bir gerileme olacağını söyledi.

Ekonomiyi resesyona sokmadan veya işgücü piyasası oldukça güçlü kalarak enflasyonu tekrar yüzde 2’ye çekmeyi hedeflediklerini vurgulayan Powell, fiyat istikrarının önemini vurguladı.

“Fiyat istikrarı olmadan ekonomi hiç kimsenin işine yaramaz” diyen FED Başkanı, “tarihimizde enflasyonun oldukça yüksek olduğu dönemlerden geçtik, bu 70’lerdeydi ve hatırlayacak kadar yaşlıydım, fiyat istikrarını sağlamada gerçekten başarısız olamayız” ifadeleriyle sürdürdü.

Powell: Faizi Daha Erken Artırmak Daha İyi Olabilirdi!

FED’in oranları biraz daha erken yükseltmesinin muhtemelen daha iyi olacağını söyleyen Powell, “Ne kadar fark yaratacağından emin değilim, ancak o zaman bildiklerimize dayanarak gerçek zamanlı kararlar vermemiz gerekiyordu ve elimizden gelenin en iyisini yaptık” dedi.

Şimdi, resmi net bir şekilde gördüklerini ve fiyat istikrarına geri dönmek için araçları kullanmaya kararlı olduklarını ekledi.

Son toplantıda 75 baz puan artırımı neden masadan kaldırdıkları yönünde soruya Powell, buna komitenin karar verdiğini belirtti.

50 baz puan artırımın 20 yıldan fazla bir süredir bir ilk olduğunun üzerini çizerek “Biz de ekonominin beklendiği gibi bir performans göstermesi halinde önümüzdeki iki toplantıda 50 baz puanlık ilave artışlar olmasının uygun olacağını düşündük” dedi. 75 baz puan artırım yapılıp yapılmayacağı sorusuna bunun gelen verilere ve gelişen görünüme bağlı olacağına işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.