Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Powell Şahin Tavrını Sürdürdü: Enflasyonu Düşürmeye Kararlıyız

Fed Başkanı Powell, bugün yaptığı konuşmada şahin tavrını sürdürdü. “Enflasyonu düşürmeye kararlıyız” mesajı vererek, faiz artırımına açık kapı bıraktı.
Powell Şahin Tavrını Sürdürdü: Enflasyonu Düşürmeye Kararlıyız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı ile ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell’ın konuşmasına odaklandı. ECB’nin aldığı tarihi faiz artışı kararı sonrasında gözler Fed Başkanı’na çevrildi.

ECB’nin politika faizini 75 baz puan artırarak, yüzde 1,25’e yükseltmesin ardından Fed Başkanı da bugün yaptığı konuşmada faiz artırımına işaret etti.

“Enflasyonda hedefe ulaşana kadar tereddüt etmeyeceğiz” diyerek, bugüne kadar alınan sıkı para politikası kararlarından vazgeçilmeyeceği mesajını verdi.

Fed’in izlediği stratejiyi sürdüreceğini ve enflasyonist baskıyı kontrol altına almak için tereddüt etmeden aynı tavrın devam edeceğini ifade etti.

40 yılın en yüksek enflasyonuyla mücadele eden Fed, art arda faiz artırımına gitmişti. Powell bugünkü açıklamalarında 20-21 Eylül’de yapılacak toplantıda da faizde 50 ya da 75 baz puanlık artırım sinyali vermiş oldu.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun Sorumlusu Covid-19

Powell konuşmasında, tüm ekonomilerde baskı kuran yüksek enflasyon için pandemiyi sorumlu göstererek, “Covid olmasaydı bu kadar yüksek enflasyon olmazdı. Enflasyon düşürmeye güçlü şekilde bağlıyız. Yalnızca görevlerimize odaklandık” dedi.

Pandeminin iş gücü boyutunda azalmaya yol açtığını sözlerine ekledi.

Powell, Kısıtlayıcı Politikanın Süreceği Sinyalini Vermişti

Geçen ay yaptığı konuşmada enflasyon hedefinin yüzde 2 olduğunu açıklayan Powell, bugünkü konuşmasında erken parasal gevşemeye karşı ihtiyatlı olmak gerektiğini savundu.

Jackson Hole etkinliğinde konuşan Fed Başkanı, para politikası duruşunun sıkılaştıkça, artışların hızını yavaşlatmanın uygun olacağı mesajını vermişti.

Kısıtlayıcı politikanın bir süre daha sürdürülmesi gerektiğini belirterek, fiyat istikrarını yeniden sağlamak amacıyla gerekli enstrümanları güçlü şekilde kullanmak gerektiğinin söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.