Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Merkez Bankası’ndan Tarihi Faiz Artışı!

Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı belli oldu. Banka, tarihindeki en yüksek faiz artışını yaptı. İşte detaylar...
Avrupa Merkez Bankası’ndan Tarihi Faiz Artışı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların yakından izlediği, Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı açıklandı. Banka, yüksek enflasyonu düşürmek için beklentiler yönünde faiz artışı kararı aldı. Buna göre politika faizi 75 baz puan artırılarak, yüzde 1,25’e yükseltildi. Ekonomistlerin beklentisi de 50-75 baz puanlık bir artış yapılmasıydı.

ECB, bugün aldığı karar ile banka tarihinde ilk kez tek seferde 75 baz puanlık faiz artışı yapmış oldu. Mevcut değerlendirmeye bakarak, yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar önümüzdeki birkaç toplantıda faiz oranlarının daha da artırılmasının planlandığı söylendi.

Talebi azaltmak ve enflasyonda yukarı yönlü riskleri önlemek amacıyla, yüklemeli bir adım atıldığı açıklandı. Kurulun, gelen bilgiler ve gelişen enflasyon görünümü doğrultusunda politika yolunu düzenli olarak yeniden değerlendireceği söylendi.

Banka, Temmuz ayında ise 11 yıl sonra ilk kez faiz artışı yaparak 50 baz puanlık artışa gitmişti.

Enflasyonun yüzde 9,1’e ulaştığı ve uzun bir süre daha hedefin üzerinde kalmasının muhtemel olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Yükselen enerji ve gıda fiyatlarının arz sıkışıklığıyla birlikte enflasyonu artırmaya devam ettiği, fiyat baskılarının ekonominin genelinde hissedildiği kaydedildi.

2022 Enflasyon Tahmini Yüzde 8,1 Oldu

Banka, enflasyonun yakın vadede yükselmeye devam edeceğini ancak mevcut itici güçler azaldıkça düşüşe geçeceğini söyledi.

Buna göre tahminlerini paylaşan ECB, 2022 yılı için enflasyonun ortalama olarak yüzde 8,1, 2023 yılında yüzde 5,5 ve 2024’te yüzde 2,3 olmasını öngörüyor.

Ekonomik büyüme beklentisinde ise yukarı yönlü bir revizyon yapıldı. Buna göre 2022 büyüme beklentisi yüzde 2,8’den yüzde 3,1’e çıkarılırken, 2023 beklentisi yüzde 2,1’den yüzde 1,9’a düşürüldü.

Lagarde: Faiz Oranları Daha da Artacak

Lagarde: Faiz Oranları Daha da Artacak
Kaynak: Twitter

ECB Başkanı Christine Lagarde, faiz kararının duyurulmasının ardından basın açıklaması yaptı.

“Mevcut değerlendirmemize dayanarak, önümüzdeki birkaç toplantıda faiz oranlarını daha da artırmayı bekliyoruz.” diyen Lagarde, gelecekteki politika oranı kararlarının verilere bağlı olmaya devam edeceğini dile getirdi.

Bugün 75 baz puanlık artış kararı aldıklarını ve faiz oranlarını daha da artırmayı planladıklarını söyledi. Pandeminin neden olduğu kırılganlıkların para politikasının sorunsuz aktarımı için hala bir risk oluşturduğunu belirtti.

Ekonominin yılın geri kalanında büyük ölçüde yavaşlamasını beklediklerini, bunun da işsizlikte artışa yol açacağını açıkladı.

Enerji enflasyonunun yüzde 38,3 ile çok yüksek olduğunu ve bunun enflasyonu yukarı çeken ana bileşen olduğunu ifade etti. Açıklamasında Euro’nun değer kaybetmesinin de enflasyonist baskıların artmasına katkıda bulunduğunu bildirdi.

“Enflasyon görünümüne ilişkin riskler öncelikle yukarı yönlüdür. Büyümede olduğu gibi kısa vadede en büyük risk, enerji kaynaklarının daha fazla bozulmasıdır.” diyen Lagarde, enflasyon görünümüne tepki olarak daha fazla para politikası normalleşmesi beklentisiyle faiz oranlarının yükseltildiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın