Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gözler ECB’nin Eylül Ayı Faiz Kararına Çevrildi!

ECB'nin Eylül ayı toplantısına saatler kala faiz artışına yönelik alınacak karar merakla bekleniyor. Konuya yönelik değerlendirmeler geliyor. İşte detaylar...
Gözler ECB’nin Eylül Ayı Faiz Kararına Çevrildi!
HABER GİRİŞ

Piyasalar, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bugün toplantı sonrasında açıklayacağı faiz kararına odaklanmış durumda. ECB’nin yüksek enflasyon ile mücadele kapsamında ne kadarlık bir faiz artışı gerçekleştireceği merak konusu oldu.

Bankanın Temmuz ayında 11 yıldan sonra ilk kez faiz artırımına gitmesi ve 50 baz puanlık artış gerçekleştirmesi piyasaları şaşırttı. Bu hamlenin ardından ECB’nin Eylül ayı faiz artırımı tartışılmaya başlandı.

Reuters’a göre ECB, Eylül ayı toplantısında faiz oranında büyük bir artış kararı alacak. Mevduat oranında 50 ila 75 baz puanlık bir artış gerçekleşecek.

Muhafazakar politika yapıcıların şahin yorumlarıyla desteklenen piyasalar ise neredeyse 75 baz puanlık bir artışın söz konusu olduğunu açıkladı.

Büyük Zammı Savunanlar Galip Gelecek

Morgan Stanley ekonomisti Jens Eisenschmidt, konuya ilişkin değerlendirmede bulundu. Eylül ayında büyük bir zammı savunanların galip geleceğini düşündüğünü belirtti. 50 ya da 75 baz puanlık artış olsun ECB’nin yürüyüş döngüsünün Mart ayında yüzde 2’de sona ereceğini gördüklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Reuters haber ajansı, ECB tahminlerinde yapılan güncellemelerin, daha yüksek enflasyon ve önemli ölçüde daha zayıf ekonomik büyüme göstereceğinin kesin olduğunu aktardı.

75 Baz Puanlık Artış Seçeneği Tartışmaya İvme Kazandırdı

Ajans, bankanın agresif bir faiz artırımından sonra ekonomide durgunluk yaşanabileceğini belirtti. Politika yapıcıların 75 baz puanlık seçeneği masaya koymasının tartışmaya şahin bir ivme kazandırdığını açıkladı.

Societe Generale ekonomisti Anatoli Annenkov konuya yönelik değerlendirmede bulundu. Bu yıl yapılacak toplantılarda, 75, 50 ve 25 baz puanlık faiz artırımlarını ve gelecek yıl üç adet 25 baz puanlık artışı beklediklerini dile getirdi. ECB’nin toplantıda bilançosunu küçültmeye başlayıp başlamayacağı konusunu tartışacağı öngörüldü.

ECB Üyelerinden Faiz Artışı Sinyali Geldi

Bu gelişmelerin öncesinde ECB üyelerinde faiz artırımına yönelik açıklamalar geldi. Çok yakın bir zamanda ECB Yönetim Kurulu üyesi Klass Knot, toplantıda yüzde 0,5 veya gerekirse yüzde 0,75’lik artırımı destekleyeceğini belirtti. Enflasyonu kontrol altında alabilmek için faiz artırımlarını desteklemenin doğru bir hamle olacağını ifade etti.

Avrupa Merkez Bankası geçen haftalarda 20-21 Temmuz tarihlerinde Frankfurt’ta gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanakları paylaşıldı. Üyelerin enflasyonist baskıyı dengeleyecek uygulamalara yeşil ışık yaktığı aktarıldı.

Üye Fabio Panetta ise ECB’ye çağrıda bulunarak resesyon riskinin yüksek olduğu ortamda daha fazla faiz artırımı konusunda dikkatli olması gerektiğini söyledi. Durgunluk olasılığının arttığının tamamen farkında olunması gerektiğinin altını çizdi.

Bir diğer üye Martin Kazaks ise geçtiğimiz aylarda Temmuz ayı faiz oranının açıklanmasını hemen ardından Eylül ayı için tahminde bulundu. Faiz artışının kayda değer büyüklükte olması gerektiğini belirterek 75 baz puanlık artışın tartışmaya açık olması gerektiğini savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.