Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Üyesi: Resesyon Enflasyonist Baskıları Hafifletir

ECB'nin faiz artışı resesyon endişelerini körüklerken konuyla ilgili dikkat çeken bir değerlendirme Fabio Panetta'dan geldi. İşte detaylar...
ECB Üyesi: Resesyon Enflasyonist Baskıları Hafifletir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta, resesyona yönelik önemli açıklamalarda bulundu. ECB’ye çağrıda bulunarak resesyon riskinin yüksek olduğu ortamda daha fazla faiz artırımı konusunda dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Resesyon Yaşanırsa Enflasyonist Baskılar Hafifler

Panetta, durgunluk olasılığının arttığının tamamen farkında olunması gerektiğini belirtti. Önemli bir yavaşlama gerçekleşirse ve hatta resesyon yaşanırsa, enflasyonist baskıların hafifleyeceğine değindi.

ECB’nin Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel ise ECB’nin kısıtlayıcılıktan uzak olduğuna değindi.

Faiz artırımlarının nerede durulacağı belirtilmese de daha fazla normalleşmeye ihtiyaç duyulacağını ifade etti. Bu durumun nötr faize geçiş olarak anlaşılacağını dile getirdi.

Piyasaların şu an Eylül ayında 62 baz puan, yılın geri kalanı için toplam 131 baz puanlık artış beklediği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesinde ECB Temmuz ayında 11 yıl sonra ilk faiz artırımını yaptı. Beklentiler 25 baz puanken kurum 50 baz puanlık bir artış gerçekleştirdi.

Bazı Üyeler Eylül Ayında Faiz Artışının Devam Edeceğinin Sinyalini Verdi

ECB’nin Temmuz ayı faiz artırımından sonra üye Martin Kazaks Eylül ayına yönelik değerlendirmede bulunmuştu. Faiz artışının kayda değer bir büyüklükte olacağını, 75 baz puanlık artışın söz konusu olduğunu ifade etmişti.

ECB Başkanı Christine Lagarde ise faiz artışının Eylül ayına kadar devam edeceğini öne sürmüştü.

Bir diğer üye Joachim Nagel, Almanya ekonomisine dair yorumda bulunarak yüksek enflasyon göz önüne alındığında daha fazla faiz artırımının yapılması gerektiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın