Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Üyesinden Almanya Ekonomisine Yönelik Karamsar Yorum

Küresel çapta etkili olan enerji krizi Almanya ekonomisini de vurdu. Hal böyleyken ECB üyesi Nagel'den konuya ilişin karamsar yorum geldi.
ECB Üyesinden Almanya Ekonomisine Yönelik Karamsar Yorum
HABER GİRİŞ

Deutsche Bundesbank Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Joachim Nagel Almanya’nın ekonomisine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Nagel, enerji krizinin devam etmesi halinde Almanya’nın resesyonla karşı karşıya kalabileceğini vurguladı. Yüksek enflasyon göz önüne alındığında daha fazla faiz artımının yapılması gerektiğini söyledi.

ECB’nin Temmuz’da 50 baz puanlık faiz artışı yaptığını hatırlatarak borçlanma maliyetinin tekrar planlanması gerektiğini akardı. Orta vadeli enflasyon beklentilerini yüzde 2’de sabit tutmanın çok önemli olduğuna değindi. ECB Yönetim Konseyi’nin para politikasında gerekli önlemleri alacağını belirtti.

Enerji Krizi Kötüleşirse Kış Aylarında Durgunluk Yaşanabilir

ECB üyesi, enerji krizinin kötüleşmesi halinde kış aylarında bir durgunluk yaşanma ihtimalinin olduğunu aktardı. Alman ekonomisinin yılın ilk yarısında zor koşullar altında hala oldukça iyi performans gösterdiğini hatırlattı.

Batı Avrupa’nın en önemli nehirlerinden biri olan Ren Nehri’nde yaşanan sorunlara da değindi. Uzun süredir nehirde su seviyelerinin düşük olduğunu belirtti. Bu nedenle teslimatta yaşanan sıkıntılar da göz önüne alındığında ikinci yarı ekonomik beklentilerinin daha da kötüleşeceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon Sonbaharda Yüzde 10’a Ulaşabilir

Almanya’da enflasyonun sonbahar aylarında yüzde 10’a ulaşabileceğini tahmin etti. Gelecek yıl için fiyat artışının yüzde 6’nın üzerinde olabileceğini ifade etti.

Bundesbank Başkanı “Enflasyon büyük ölçüde enerji maliyetlerinden kaynaklandığı için ekonomik çıktımızın daha fazlasını enerji ithalatına harcamak zorunda kalacağız.” diye açıklamada bulundu.

Aynı zamanda emlak patlamasının normalleşeceğini ve bazı ipotek sahiplerinin artan faiz oranlarıyla mücadele edebileceğini aktardı. Bankaların yıl sonuna kadar negatif faiz oranlarını kesmeyi bırakmasının muhtemel olduğuna işaret etti.

Joachim Nagel’in bu değerlendirmesinin öncesinde Almanya Başbakanı Olaf Scholz, artan enerji fiyatlarıyla ilgili açıklamada bulundu. Tüketicileri korumak için doğal gazda vergi indirimine gidileceğini duyurdu.

Doğal gazdaki KDV oranının yüzde 19’dan yüzde 7’ye düşürüldüğü bu indirimin ise 31 Mart 2024 tarihine kadar geçerli olacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.