Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’dan Artan Fiyatlara Çözüm: Doğal Gazda KDV İndirimi

Almanya Başbakanı Scholz, yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalan tüketicileri korumak için doğal gazda vergi indirimine gidileceğini duyurdu.
Almanya’dan Artan Fiyatlara Çözüm: Doğal Gazda KDV İndirimi
HABER GİRİŞ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, artan enerji fiyatlarıyla mücadele için alınan indirim kararını bugün gazetecilerle paylaştı.

Scholz, Rusya’daki enerji arzındaki kırılma nedeniyle artan faturalarla karşı karşıya kalan halka yardım sağlamak için doğal gaz vergisinin geçici olarak azaltılacağını açıkladı.

Doğal gazdaki KDV oranının yüzde 19’dan yüzde 7’ye düşürüldüğü bilgisini paylaştı. Bu indirimin ise 31 Mart 2024 tarihine kadar geçerli olacağını aktardı.

Hanelere yüzlerce avroya mal olması beklenen Ukrayna savaşının ardından doğal gazdaki KDV oranını düşürme hareketinin, enerji ek ücretini dengelemeyi amaçladığını ifade etti.

Şansölye, “Bu önlemle gaz müşterilerine ek ücretlerin getirdiği ekstra yükten önemli ölçüde daha büyük bir rahatlama sunuyoruz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Hane halkı üzerindeki enflasyonist baskıyı hafifletmek için daha fazla devlet yardımıyla önlem alınacağını da sözlerine ekledi.

Scholz, “Sosyal adalet sorunu, ülkenin bu krizde birlik içinde kalması için belirleyicidir” şeklinde konuştu.

Ekim’den İtibaren Maliyetler Tedarikçilerin Yerine Tüketicilere Yansıtılacak

Son döneme kadar ek maliyetleri gaz ithalatçıları üstlendi ancak hükümetin aldığı karar sonrası 1 Ekim’den itibaren maliyetlerin vergi yoluyla hane halklarına aktarımına izin verildi.

Başbakan ise vatandaşlara ek masrafların azaltılmasına yardımcı olmak için devlet yardımının yapılacağı hususunda söz vererek, “Asla yalnız yürümeyeceksiniz” dedi.

Ülkedeki kar amacı gütmeyen enerji ağı operatörleri şirketi Trading Hub Europe, hafta başında, kilovat saat başına ek ücreti 2,419 sent olarak belirlemişti.

Almanya’da yıllık ortalama enerji kullanımı 20 bin kilowatt (kWh) olan dört kişilik bir aile için bu, mal ve hizmet vergileri öncesi yaklaşık 483,80 euroya (491,85 dolar) tekabül ediyor.

KDV indiriminin, kWh başına 2,419 sent ekleyecek olan ekstra verginin etkisini dengelemesi bekleniyor.

Merkez sol liderliğindeki koalisyon, yükselen faturaların Avrupa’nın en büyük ekonomisinde toplumsal huzursuzluğa yol açabileceğine dair korkularını dile getirdi.

Ülkedeki aşırı sağ ve sol partiler ise yükselen faturaları gerekçe göstererek Eylül ayında sokak protestoları başlatacaklarını duyurdu.

Son Çare Doğal Gazda Karne Dönemine Gidilecek

Almanya’nın enerji düzenleyicisi Federal Şebeke Müdürlüğü (BNA) Başkanı Klaus Müller, geçen hafta ülkesinde gaz kıtlığı için bulunan çözümü açıklamıştı.

Avrupa’nın en büyük ekonomisinin kış döneminde enerji krizine girmemesi için yüzde 20 kesintiye gidileceği öğrenildi. En kötü senaryoda ise doğal gazın işletmelere karneyle dağıtılacağı söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.