Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB Üyesinin Eylül Ayı Faiz Oranı Tahmini Dikkat Çekti

ECB Üyesi Kazaks, Eylül ayında 75 baz puanlık faiz artışının tartışılacağını söyledi. Detaylar haberde;
ECB Üyesinin Eylül Ayı Faiz Oranı Tahmini Dikkat Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB) geçen günlerde 50 baz puanlık faiz artışı açıklamıştı. Beklenti 25 baz puanlık bir artışken açıklanan oran piyasaları şaşırtmıştı.

Gerçekleştirilen bu artışın ardından ECB Yönetim Konseyi Üyesi Martin Kazaks, Eylül ayına yönelik faiz artırımına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Eylül ayında faiz artışının kayda değer büyüklükte olması gerektiğini söyledi.

ECB’nin ABD Merkez Bankası’nın (FED) izinden gitmemesi gerektiğini belirtti. Belirsizlikler, enflasyonist dinamikler ve enflasyonda kalıcılık riskleri göz önüne alındığında, 75 baz puanlık artışın tartışmaya açık olması gerektiğini savundu.

Lagarde Eylül’deki Artışın Sinyalini Haziran’da Vermişti

ECB Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz ay Eylül’e dair tahminlerini açıklamıştı. Lagarde, Temmuz ayı için 25 baz puanlık artışın söz konusu olduğunu, Eylül ayına kadar ise bu artışı sürdürmeyi planladıklarını ifade etmişti. Fakat Avrupa Merkez Bankası Temmuz’da 50 baz puanlık bir artışa gitti.

ECB kararından sonra Lagarde enflasyon yüzde 2 hedefine geri gelene kadar faiz oranlarını yükselteceklerini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu