Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lagarde Yükselen Enflasyonun Nedenlerinden Bahsetti

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, enflasyondaki baskının arttığını belirtti ve bu durumun herkesi etkilediğini söyledi.
Lagarde Yükselen Enflasyonun Nedenlerinden Bahsetti
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, AMB Yönetim Konseyi Toplantısı sonrası Amsterdam’da yüksek enflasyona dair açıklamalarda bulundu. Lagarde, enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine dönmeyeceğini sağlayacaklarını belirterek, bunun bir adımdan ziyade yolculuk olduğunu söyledi.

Christine Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırmaya başlayacağının sinyalini vererek, euro bölgesi devlet tahvili piyasalarındaki bozulmayıu önlemek için gerekirse yeni araçlar kullanacaklarını ifade etti.

Yüksek enflasyon rakamlarının herkes için zorluk yarattığını belirten Lagarde, Mayıs verilerinde, Ukrayna’daki savaşın etkisiyle enerji ve gıda fiyatlarındaki artışa dikkat çekti. Lagarde bu etkiler ile enflasyon baskılarının genişlediğini kaydetti.

Savaşın başta Avrupa olmak üzere küresel ekonomiyi baskıladığını kaydeden Lagarde, yüksek enerji ve emtia fiyatlarındaki artışın da bu sebepten gerçekleştiğini belirtti. Lagarde bu durumun kısa süre içerisinde ekonomik faaliyetleri olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Temmuzda 25 baz puanlık artış planı olduğunma dikkat çeken Lagarde, Eylül ayına kadar bunu sürdürmeyi planladıklarını söyledi. Lagarde açıklamasının devamında, “Eylül tahminleri 2024 enflasyonunu yüzde 2,1 veya daha yüksek gösteriyorsa faiz artışı 25 baz puanın üzerinde olabilir.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon Tahminleri Yükseldi

Avrupa Merkez Bankası bugün faiz kararını açıkladı ve oranlarda herhangi bir değişiklik yapmadı. Ancak enflasyon tahminlerindeki artış dikkat çekti.

2022 için Avro Bölgesi büyüme tahmini yüzde 3,7’den yüzde 2,8’e, gelecek yıl için büyüme tahminini yüzde 2,8’den yüzde 2,1’e çekildi. Banka, 2024 büyüme beklentisini ise yüzde 1,6’dan yüzde 2,1’e çıkardı.

Enflasyon tahminlerini de paylaşan banka, gelecek yıl için yüzde 2,1’den 3,5’e, 2024 için yüzde 1,9’dan 2,1’e yükseltti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.