Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Faiz Artışının Devamı için Yeşil Işık Yaktı

ECB, Temmuz ayı para politikası toplantı tutanaklarını paylaştı. Konsey üyelerinin enflasyonla mücadele için faiz artırımında kararlı olduğu mesajı verildi.
ECB Faiz Artışının Devamı için Yeşil Işık Yaktı
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi’nin 20-21 Temmuz tarihlerinde Frankfurt’ta gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanakları paylaşıldı.
Konsey üyelerinin değerlendirmelerinin bulunduğu tutanaklarda, üyelerin enflasyonist baskıyı dengeleyecek uygulamalara yeşil ışık yaktığı paylaşıldı.

Alınan karara göre yüksek enflasyon karşısında para politikası normalleşmesi yolunda euro bölgesinde finansal koşullarda önemli bir sıkılaşmanın devam ettiği bildirildi. Üyelerin ise bu hedefte daha fazla adım atma konusunda fikir birliğinde oldukları mesajı verildi.

ECB, geçtiğimiz ay 25 baz puanlık beklentinin üzerine çıkarak 50 baz puanlık faiz artırımı yapmış, ECB Yönetim Konseyi Üyesi Martin Kazaks, Eylül ayı için faiz artışının kayda değer büyüklükte olması gerektiğini söylemişti.

75 baz puanlık faiz artışının tartışıldığı ECB kurulunda kimi üyelerin resesyon riskini gündeme getirdiği görüldü. Ekonomide durgunluğa yol açmamak için 25 baz puanlık faiz artışı istediği de toplantıda dile getirildi.

Paylaşılan tutanaklarda, enflasyonist baskıların geçen süre boyunca genişlediği ve güçlendiği betimlendi. Bu nedenle kötüleşen enflasyon görünümü karşısında bankanın karşılık verme iradesini ve yeteneğini ortaya koyması gerektiğinin altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Toplantı tutanaklarından çıkan sonuçta, ECB’nin gelecek ayki toplantıda, resesyon riskini alarak, bir kez daha 50 baz puanlık faiz artışına gideceği izlenimi doğdu.

Geçen hafta paylaşılan verilerde, Euro Bölgesi enflasyonu Temmuz’da yıllık bazda yüzde 8,9 yükselişle yeni rekora ulaşmıştı.

Enflasyonu rekor seviyeye çıkaran enerji maliyetleri, Haziran’daki yüzde 39,6’dan Temmuz’da yüzde 42’ye yükselmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın