Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi Enflasyonu Zirvede: Çift Haneli Artışlar Çoğaldı

Günün beklenen makroekonomik verilerinden Euro Bölgesi enflasyonu açıklandı. AB'de 16 ülkenin enflasyonu çift haneye ulaştı. İşte detaylar,
Euro Bölgesi Enflasyonu Zirvede: Çift Haneli Artışlar Çoğaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan son okuma, Euro Bölgesi’nde enflasyonun Temmuz’da yüzde 8,9 ile yeni rekora ulaştığını gösterdi.

Euro Bölgesi enflasyonu, Temmuz’daki nihai okumadaki rakam ön tahminlerle uyumlu geldi. Bir önceki yıl yüzde 2,2 olan enflasyon Haziran’da yüzde 8,6 ile rekor kırmıştı.

Enflasyonun yeni rekor seviyeye çıkaran enerji maliyetleri, geçen ayki yüzde 39,6’dan Temmuz’da yüzde 42’ye yükseldi.

Gıda, alkol ve tütün fiyatları Haziran’da yüzde 9,8’e, enerji dışı sanayi malları yüzde 4,5’e ve hizmet fiyatları yüzde 3,7 olarak kaydedildi. Bir önceki aya göre tüketici fiyatları yüzde 0,1 arttı.

Enerji hariç bakıldığında enflasyon yüzde 4,9’dan yüzde 5,4’e yükseldi. Enerji, gıda, alkol ve tütün maliyetleri hariç tutan çekirdek enflasyon ise yüzde 3,7’den yüzde 4’e çıktı.

GCM Yatırım Banner

En düşük yıllık enflasyon oranı Fransa ve Malta’da yüzde 6,8, en yüksek yıllık enflasyon oranı ise yüzde 23,2 ile Estonya’da görüldü.

Euro Bölgesi Temmuz 2022 Yıllık Enflasyon Oranları
KAYNAK: EUROSTAT

Eurostat’ın Temmuz verilerine göre toplamda 16 ülkenin enflasyonu çift haneli rakamlara ulaştı. AB’nin Temmuz enflasyonu ise yüzde 9,8 olarak kaydedildi.

19 ülkeden oluşan Euro Bölgesi’nde Belçika, Almanya, Estonya, İrlanda, Yunanistan, İspanya, Fransa, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Avusturya, Portekiz, Slovenya, Slovakya ve Finlandiya yer alıyor.

Avrupa Birliği ise Belçika, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Almanya, Estonya, İrlanda, Yunanistan, İspanya, Fransa, Hırvatistan, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Hollanda, Avusturya, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovenya, Slovakya, Finlandiya ve İsveç olmak üzere 27 ülkeden oluşuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın