Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Enflasyonda Rekor, GSYİH’de Beklenti Üstü Büyüme

Euro Bölgesi’nde enflasyon hız kesmeden yükselerek rekor tazeledi. Ekonomi ise Almanya’daki yavaşlamaya rağmen büyüdü.
Euro Bölgesi’nde Enflasyonda Rekor, GSYİH’de Beklenti Üstü Büyüme
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Euro Bölgesi için en kritik ekonomik veriler açıklandı. Avrupa İstatistik Ajansı (Eurostat) tarafından yayımlanan verilere göre Euro Bölgesi’nde gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH), 2022’nin ikinci çeyreğinde, önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,7 ile yüzde 0,2 beklentisinin üzerinde büyüdü.

Yıllık bazdaki büyüme oranı ise yüzde 4 ile yüzde 3,4 beklentilerini aştı.

Euro Bölgesi Ekonomik Büyüme
Kaynak: Eurostat

Avrupa Birliği’nde (AB) ise ekonomi söz konusu dönemde çeyreklik bazda yüzde 0,6 oranında büyüme gerçekleşti. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da GSYİH ikinci çeyrekte hız keserek, yüzde 1,5 oranında büyüdü.

AB’de İspanya ekonomisi ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,3, önceki çeyreğe göre ise yüzde 1,1 büyüdü. Bu oranlar İtalya’da çeyreklik olarak yüzde 1, yıllık olarak yüzde 4,6 kaydedildi.

Enflasyon Bir Kez Daha Rekor Kırdı

Enflasyon Bir Kez Daha Rekor Kırdı
Kaynak: Eurostat

Haziran ayında yüzde 8,6 ile rekor kıran Euro Bölgesi enflasyonu, Temmuz’da bu oranın da üzerine çıktı. Yıllık enflasyon Temmuz’da yüzde 8,9’a çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Açıklanan oran piyasa tahminlerinin hafif üzerinde geldi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonu rekor seviyeye çıkaran en büyük etken enerji fiyatlarındaki artış oldu. Enerji grubu enflasyonu Haziran’daki yüzde 42’lik artışa kıyasla, Temmuz’da hafif gerileyerek yüzde 39,7 oldu.

Gıda, alkol ve tütün grubunda yıllık enflasyon Temmuz’da yüze 9,8, enerji dışı endüstriyel mallarda yüzde 4,5, hizmet grubunda yüzde 3,7 oldu.

Ülkeler bazında bakıldığında; Fransa’da yıllık enflasyon yüzde 6,1, İspanya’da yüzde 10,8, İtalya’da yüzde 7,9 seviyesinde güncellendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.