Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi Enflasyonu Zirvede! En Büyük Katkı Enerjiden

Enerji fiyatlarındaki artış enflasyonda ana itici güç olmaya devam ediyor. Euro Bölgesi’nde son 25 yılın rekoru kırıldı.
Euro Bölgesi Enflasyonu Zirvede! En Büyük Katkı Enerjiden
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enflasyon tüm dünyada kaygı verici derecede yükselmeye devam ediyor. Merkez bankaları uyguladıkları politikalarla enflasyonu frenlemeye çalışsa da Ukrayna savaşı ile artan sorunlar, tedbirlerin şu ana kadar fayda etmemesine yol açtı.

Bugün açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon rekor kırdı. Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) yayımladığı raporda, Euro Bölgesi’nde enflasyonun Haziran ayında yüzde 8,6’ya çıktığı görüldü. Bir önceki ay bu oran yüzde 8,1’di.

Mayıs ayında yüzde 8,8 olan Avrupa Birliği (AB) yıllık enflasyonu, Haziran’da yüzde 9,6’ya yükseldi.

Geçen yazdan bu yana sürekli artış gösteren enflasyon, verilerin işlenmeye başladığı 1997 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Enflasyon geçen yıl Haziran ayında Euro Bölgesi’nde yüzde 1,9, AB’de yüzde 2,2 seviyesindeydi.

GCM Yatırım Banner

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Aylık Bazda Yüzde 0,8 Arttı

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Aylık Bazda Yüzde 0,8 Arttı
Kaynak: Eurostat

Mayıs’ta yüzde 0,8 artan aylık enflasyon, Haziran’da aynı değişim oranını gösterdi.

Ülkelerin yıllık enflasyonuna bakıldığında en düşük artışlar yüzde 6,1’le Malta’da, yüzde 6,5’le Fransa’da, yüzde 8,1’le Finlandiya’da gerçekleşti.

Estonya yüzde 22 ile enflasyonun en yüksek olduğu Euro Bölgesi ülkesi olurken, onu yüzde 20’yle Litvanya izledi.

Enflasyona en büyük katkının yüzde 4,19 ile enerji grubundan geldiği belirtildi. Bunun hemen arkasında yüzde 1,88 ile gıda, alkol ve tütün grubu, yüzde 1,42 ile hizmetler, yüzde 1,15 ile enerji dışı endüstriyel metaller yer aldı.

Avrupa’da temel gıda ve enerji ürünleri başta olmak üzere genel fiyatlardaki yükseliş birçok ülkede enflasyonun çift haneye çıkmasına sebep oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın