Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Ekonomisi 2. Çeyrekte Ön Okumalara Göre Zayıfladı

Alman ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde beklenenden daha az büyürken, devam eden pandemi ve savaşın yarattığı belirsizlik vurgulandı.
Almanya Ekonomisi 2. Çeyrekte Ön Okumalara Göre Zayıfladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), 2022 yılının ikinci çeyreğine ilişkin gayri safi yurt hasıla (GSYİH) verilerini açıkladı. Ön tahminlere göre Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da GSYİH, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 1,5 oranında büyüdü.

İlk çeyrekte yüzde 4 büyüyen Alman ekonomisi, ikinci çeyrekte yüzde 1,8 olan piyasa beklentilerini karşılamadı. Raporda ekonominin esas olarak özel ve devlet tüketici harcamaları tarafından desteklendiği, ticaret dengesinin ise büyümeyi yavaşlattığı belirtildi.

Hala devam eden coronavirüs salgınının, bozulan tedarik zincirlerinin, artan enflasyonun ve Ukrayna’daki savaşın ekonomiye net bir şekilde yansıdığı ifade edildi.

Ukrayna Savaşı ve Pandemi Belirsizliği Artırıyor

Ukrayna Savaşı ve Pandemi Belirsizliği Artırıyor
Kaynak: Destatis

Devam eden salgın ve Ukrayna’daki savaşın ekonomiyi etkileyen unsurlar bakımından, normalden çok daha fazla belirsizliğe yol açtığı aktarıldı.

Fiyat ayarlı GSYİH’nin, Covid-19 pandemisinin üçüncü dalgasından önemli ölçüde etkilendiğini ortaya koyduğu belirtildi.

Fiyat ve takvim etkilerine göre ayarlamada ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 1,4 büyüdüğü, salgın başlamadan önce olan 2019’un dördüncü çeyreğine kıyasla hala düşük seviyede olduğu açıklandı.

Federal İstatistik Ofisi’nin 2018 yılından sonraki yıllar için daha önce yayımlanmış sonuçları revize ettiği belirtildi. 2020 yılına ait revizyonların daha çok coronavirüs pandemisinden kaynaklanan belirsizlikten dolayı yapıldığı bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu