Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi Enflasyonu Ağustos’ta Rekor Tazeledi

Euro Bölgesi’nde enflasyon, Ağustos ayında çift haneye daha da yaklaştı. Beklenti olan yüzde 9’u da aşarak yeni rekorunu kırdı.
Euro Bölgesi Enflasyonu Ağustos’ta Rekor Tazeledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan Euro Bölgesi enflasyon ön tahmini Ağustos’ta yüzde 9,1 ile rekor tazeledi, tahminler yüzde 9’a işaret ediyordu. Temmuz ayı nihai okumasında enflasyon yüzde 8,9 ile tüm zamanların en yükseğine çıkmıştı.

Bölgedeki enflasyonun enerji ve gıda maliyetlerindeki artışla yükseldiği kaydedildi.

Euro Bölgesi enflasyonu aylık bazda yüzde 0,5 oranında arttı. Tahminler enflasyonu etkileyen ana bileşenlerden enerjinin Ağustos’ta en yüksek yıllık orana sahip olabileceği yönünde.

Euro Bölgesi Ağustos Enflasyonu Ön Tahmin 2022
KAYNAK: EUROSTAT

Enerji fiyatlarında ön tahminlere göre yıllık enflasyon yüzde 38,3 olarak kaydedildi. Temmuz ayında enerji artışı 39,6 olarak bildirilmişti.

Gıdada enflasyon yükselişini sürdürerek Temmuz’daki yüzde 9,8’e karşı yüzde 10,6’ya çıktı. Hizmetlerde ise geçen ayki yüzde 3,7’den bu ay yüzde 3,8’e yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Euro Bölgesi’nde enerji hariç tutulduğunda çekirdek enflasyon Temmuz ayındaki yüzde 4’ten Ağustos ayında yüzde 4,3’e yükseldi. Beklenti yüzde 4,1 olarak kaydedilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın