Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Brainard Enflasyon Beklentilerinde Rehavete Karşı Uyardı

Sıkı para politikasını erken tersine çevirmeme konusunda kararlı olduklarını söyleyen FED Başkan Yardımcısı Brainard, etkisinin zaman alacağını dile getirdi.
FED/Brainard Enflasyon Beklentilerinde Rehavete Karşı Uyardı
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası (FED) yetkililerinden gelen açıklamalar, küresel piyasaların gündeminde yer almaya devam ediyor. FED, son toplantıda 75 baz puanlık faiz artışı yaparken, Kasım toplantısı için de aynı oranda bir artış öngörülüyor.

FED’in enflasyon göstergesi olarak kabul ettiği çekirdek PCE, bugün açıklanan verilere göre yüzde 4,9 artışla beklentinin üzerinde geldi. FED’in enflasyon hedefinden çok uzakta olan bu oran agresif faiz artışının devam edeceğini gösterirken, FED Başkan Yardımcısı Lael Brainard’den açıklama geldi.

Verinin hemen sonrasında yaptığı konuşmada enflasyonun yüzde 2 hedefine geri döneceğinden emin olana kadar bir süre daha para politikasının kısıtlayıcı olması gerektiğini söyledi.

Bu sebeple erken bir gevşemeden kaçınmakta kararlı olduklarını ifade ederek, Ek olumsuz şokların ortaya çıkmasıyla daha da kötüleşebilecek finansal kırılganlıklara karşı dikkatli olduklarını sözlerine ekledi.

Ek Enflasyonist Şok Riski Göz Ardı Edilemez

Hem ABD’de hem de dünyada enflasyonun çok yüksek olduğunu, ek enflasyonist şok riskinin göz ardı edilemeyeceğini söyledi. Enflasyonun Ağustos ayında ABD’de yüzde 8,3, İngiltere’de yüzde 9,9, İsveç’te yüzde 9,8 olduğunu hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Bugün açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde enflasyon yüzde 10 ile çift hanede geldi.

Dünya çapındaki birçok merkez bankasının, yüksek enflasyonun ikinci tur etkilerinin ücret ve fiyat belirlemesine gömülmesini önlemek için para politikasını güçlü bir şekilde yönlendirdiğini belirtti.

Küresel faiz oranları yükseldikçe etkilerinin de yayılacağını ifade eden FED Başkan Yardımcısı, sıkılaşmanın birçok sektörde tam etkisini göstermesinin biraz zaman alacağını söyledi.

“Yurt içi sıkılaştırmanın yurt içi etkilerine ek olarak, hem ticari hem de finansal kanallar yoluyla sınır ötesi etkileri bulunmaktadır.” diyen Brainard, ABD’nin sıkılaştırıcı adımlarının yabancı ürünlere olan talebi azalttığını dolayısıyla da yabancı merkez bankalarının parasal sıkılaştırmasının etkilerini artırdığını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın