Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesinde Enflasyon Faiz Artırımlarına Rağmen Tırmanıyor

Euro bölgesinde Eylül ayı için enflasyon verileri açıklandı. Beklentilerin üzerine çıkan veride çift hane görüldü. Detaylar geliyor...
Euro Bölgesinde Enflasyon Faiz Artırımlarına Rağmen Tırmanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya genelinde tırmanmaya devam eden enflasyon, Euro bölgesinde de kendisini gösterdi. Euro bölgesi enflasyonu, Eylül’de çift haneye çıkarak yeni bir eşiği aştı. Avrupa Merkez Bankası tarafından alınan tarihi faiz kararlarına rağmen enflasyon verisi beklentileri aşarak yüzde 10 olarak açıklandı.

Beklenti enflasyonun yüzde 9,7 olarak gelmesi yönündeydi. Bu veri, Ekim ayında yapılacak toplantıda daha yüksek faiz artırımı yapılacağına dair beklentileri kuvvetlendirdi. Bir önceki ay enflasyon yüzde 9,1 olarak açıklanmıştı.

Bir gün önceki rakamlar, bloğun en büyük ekonomisi olan Almanya’da enflasyonun çift hane ile 71 yılın zirvesine ulaştığını göstermişti.

Enflasyonda hala değişken enerji ve gıda fiyatları başrol oynuyor. Hizmetlerden endüstriyel mallara kadar neredeyse tüm kategorilerde genişleme devam etti ve bu artan oranlara yansıyor.

Almanya ve Euro bölgesinde artan enflasyonun tersine, sabah saatlerinde Fransa’dan gelen veri ise beklentilerin üzerinde bir düşüşü ortaya koymuştu.

GCM Yatırım Banner

ECB Faizde Daha Şahin Olabilir

Dalgalı gıda ve akaryakıt fiyatlarının yer almadığı ve ECB tarafından yakından izlenen temel enflasyon da yeni bir seviyeye sıçradı. Bu Temmuz ve Eylül aylarındaki faiz artırım oranlarının daha yukarı çekileceğine dair beklentileri artırdı.

Gıda ve akaryakıt fiyatları hariç tutulduğunda enflasyon yüzde 5,5’ten yüzde 6,1’e yükselirken, alkol ve tütünü de içermeyen daha dar bir ölçü olan enflasyon yüzde 4,3’ten yüzde 4,8’e yükseldi. Enerji fiyatları bir yıl öncesine göre yüzde 41, işlenmemiş gıda fiyatları ise yüzde 13 arttı.

ECB’nin bir sonraki faiz toplantısı için bazı politika yapıcılar, 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha talep etti. Piyasalar artık yüzde 0.75 seviyesinde olan mevduat oranının yıl sonuna kadar yüzde 2’ye, gelecek baharda yüzde 3’e yükselmesini bekliyor.

Yaz aylarındaki kuraklık gıda fiyatlarını baskı altında tutarken, euronun dolar karşısında yirmi yılın en düşük seviyesine düşmesi, özellikle bloğun enerji faturası çoğunlukla dolar cinsinden olduğu için ithal enflasyonu yükseltiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.