Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa’da Enflasyon Eylül’de Beklenmedik Şekilde Düştü

Fransa’da açıklanan tüketici fiyatları, Euro bölgesindeki TÜFE verisi beklenirken beklentilerden fazla düştü. Veriler haberde...
Fransa’da Enflasyon Eylül’de Beklenmedik Şekilde Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enflasyon küresel boyutta bir risk haline gelirken, merkez bankaları faiz artırımları ile bunu dizginlemeye çalışıyor. Bu ortamda Fransa’da Eylül ayı enflasyon verisi açıklandı. Avrupa’nın en büyük ikinci ekonomisinde yıllık enflasyon beklentilerin de altında geldi ve yüzde 6,2 olarak açıklandı.

Beklentiler enflasyonun yüzde 6,6 oranında geleceği yönündeydi. Fransa verileri İspanya’da sürpriz bir yavaşlamayı takip ediyor. Ancak fiyatların yüzde 17.1 arttığı Almanya ve Hollanda’da büyük sıçramalar oldu. 19 uluslu Euro bölgesi için rakamlar bugün açıklanacak. Tahminler tüm zamanların en yüksek seviyesi ile yüzde 9,7’in görüleceği yönünde.

Fransa enflasyon verisi
Kaynak: Bloomberg

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bu ayki tarihi 75 baz puanlık faiz artışının tekrar edip etmeyeceği merak ediliyor. Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, ECB’nin enerji fiyatlarının ötesine geçen ve giderek yurt içi kaynaklı hale gelen fiyat artışlarıyla mücadele etmek için kararlı ama düzenli bir şekilde hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Alınan enflasyon rakamlarında, enerji ve hizmetlerde yavaşlama gösterirken, gıda maliyetlerinde artış kaydedildi. Ülkede tüketici harcamalarının Ağustos ayında, mamul mal harcamalarındaki artışın gıda harcamalarındaki düşüşü dengelediği için değişmediği belirtildi.

Ülke ayrıca Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle artan enerji krizi endişeleri ile karşı karşıya. Fransa hükümeti, elektrik tüketimini azaltanlara, faturalarında indirim sağlayacağı bir düzenlemeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Hükümet enerji sağlayıcı şirketlerden, tüketimin azaltılmasını teşvik edecek çalışmalarda bulunmalarını istedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın