Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Enflasyon Çift Haneyi Gördü! 71 Yılın Zirvesinde!

Destatis, Almanya'nın enflasyon ön tahminlerini açıkladı. Derinleşen enerji krizi Almanya'daki enflasyonu zirveye çıkardı. Raporun detayları aşağıda;
Almanya’da Enflasyon Çift Haneyi Gördü! 71 Yılın Zirvesinde!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Alman Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’nın yıllık enflasyon ön tahmini Eylül’de geçen senenin aynı ayına göre yüzde 10 seviyesine çıktı. Ülkenin enflasyonu, euro para birimini kullandığı 20 yıllık süreçte ilk kez çift haneli rakamları gördü.

Rekor yüksek seviyeye ulaşan Almanya enflasyonu yüzde 9,4’lük piyasa tahminlerinin de üzerinde kaldı. Aylık olarak bakıldığında tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 1,9 arttığı kaydedildi.

Almanya’nın Ağustos ayına ilişkin enflasyondaki ön tahminleri yıllık bazda 7,9’a yükselmiş, aylık bazda ise 0,3’te sabit kalmıştı.

Federal hükümetin nihai okumada enflasyonu ön tahminlerle uyumlu gelmiş Ağustos’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,9 oranında artmıştı. Aylık bazda da bir önceki aya göre 0,3’te sabit kaldı.

Enerji Fiyatları Eylül’de Yüzde 43,9 Arttı

Ukrayna’daki savaşın başladığından beri yükselen enerji fiyatlarına işaret edilen raporda, bu durumun enflasyon oranı üzerinde de önemli bir etkisi olduğu belirtildi. Yılın ilk dokuz ayında enerji fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 43,9 arttı.

GCM Yatırım Banner

Gıda fiyatlarının da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,7 oranında arttığı bildirilirken bu rakamın ortalamanın üzerinde olduğu paylaşıldı.

Ülkedeki akaryakıt indiriminin sona ermesinin ardından, 9 euroluk biletin Eylül ayında enflasyon oranı üzerinde etkisi olabileceğinden bahsedildi.

Avrupa düzeyinde karşılaştırma için temel teşkil eden uyumlaştırılmış endeks ise geçen yılın Eylül ayına göre yüzde 10,9 ve bir önceki aya göre yüzde 2,2 düzeyinde arttı.

Destatis’in raporundaki ön sonuçların ardından Federal İstatistik Ofisi’nin 13 Ekim’de nihai sonuçları detaylı bir şekilde yayımlayacağı duyuruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.