Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Enflasyon Ağustos’ta Yine Yükselişe Geçti

Alman ekonomisinde 2 aydır düşüş eğiliminde olan enflasyon, Ağustos’ta yönü yukarı çevirdi. Altı aydır 7’nin üzerinde kalarak zirveyi tazeledi. Detaylar haberde;
Almanya’da Enflasyon Ağustos’ta Yine Yükselişe Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Alman Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Ağustos 2022 dönemine ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini paylaştı. Avrupa’nın en büyük ekonomisinde enflasyondaki düşüş eğilimi Ağustos ayında yerini yükselişe bıraktı.

Almanya’da enflasyon beklentileri karşılayarak, Ağustos’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,9 oranında arttı. Bir önceki aya göre artış ise yüzde 0,3 oldu.

Böylece Alman ekonomisinde enflasyon oranı son altı ayda yüzde 7’nin üzerinde kaldı.

Diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında uyumlu hale getirilen TÜFE, Ağustos’ta 1996’dan bu yana en yüksek rekor seviyeye ulaştı; yıllık bazda yüzde 8,8, aylık bazda yüzde 0,4 arttı.

Geçen ayın verisinde enflasyonda ivme kaybı görülmüştü. Temmuz 2022 döneminde yıllık enflasyon yüzde 7,5’e gerilemişti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Enerji Krizinin Yansımaları Kendini Gösteriyor: 1990’lardan Bu Yana En Yüksek Seviye

Alman ekonomisinde devam eden enerji krizinin yansımaları üretim rakamlarının yanı sıra TÜFE’de de okundu.

Raporda, enflasyondaki yüksek seyri tetikleyen etmenler, başta enerji arzında yaşanan sorunlar olmak üzere pandemi döneminde kırılan tedarik zincirinin hala daha hane halkının bütçesine baskı kurması olarak sıralandı.

Böylece Almanya’da enflasyon, 1990’lardan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Özellikle kalorifer yakıtı yüzde 111,5’lik artışla enflasyonu artıran kalemlerin başında yer aldı. Doğal gazda artış yüzde 83,3, elektrikte yüzde 16,6, motor yakıtlarında yüzde 16,5 oldu.

Hükümetin Yardım Paketleri Enflasyonu Görece Hafifletti

Destatis raporunda, enerji ve gıda fiyatlarının özellikle yardım paketleri sayesinde Haziran’dan Ağustos’a kadar genel enflasyon üzerinde hafif de olsa bir etkisinin olduğu belirtildi.

Hükümetin açıkladığı yardım paketlerinin elektrik fiyatlarındaki artışı küçük bir oranda yumuşattığı eklendi.

Ancak yine de yardım önlemlerine rağmen enerji ürünlerinin bir yıl içinde yüzde 35,6 pahalandığı eklendi.

Almanya, Eylül ayının başında yüksek enerji fiyatlarına karşı vatandaşları rahatlamak için bugüne kadarki en büyük yardım paketini onaylamış, şimdiye kadar onaylanan 3 önlem paketinden en büyüğü olan 65 milyar euroluk mali yardım açıklanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.