Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şok Karar! Rusya Gazı Tamamen Kesti

Rusya, art arda gerçekleşen kesintilerin ardından şimdi de Kuzey Akım boru hattını tamamen kapattığını duyurdu. İşte detaylar,
Şok Karar! Rusya Gazı Tamamen Kesti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rus enerji şirketi olan Gazprom, Twitter üzerinden yaptığı yazılı açıklama ile Kuzey Akım 1 boru hattından gerçekleşen sevkiyatın tamamen durdurulduğunu bildirdi. Şirket, boru hattının ne zaman aktif olacağı ile ilgili bilgi vermedi. Gerekçenin, hatta meydana gelen yağ sızıntısı olduğu belirtildi.

Şirket, sızıntının Portovaya istasyonunda tespit edildiğini kaydetti. Denetimin ise Alman şirketi Siemens’ten yetkililerle birlikte yapıldığı ifade edildi. Gaz akışının tekrar başlaması için bir tarih verilmedi.

Yapılan açıklamada, arızaların onarılmadan doğalgaz sevkiyatının yapılamayacağına işaret edildi.

Rus yetkililer, önemli motorlardaki sızıntıların ancak özel tesislerde onarılabileceğini öne sürdü. Rusya, daha önceki süreçlerde kendilerine uygulanan yaptırımların bu tesislere ciddi zararlar verdiğini duyurmuştu.

G7 ülkeleri tarafından ilk kez Haziran ayında gündeme gelen ve tartışmalara neden olan Rus petrolü için sınır fiyat uygulamasında karar alınmıştı. G7 ülkelerinin maliye bakanları, fiyatları sınırlandırma planı üzerinde anlaşma sağlamıştı. Sınır fiyat uygulaması, Rusya’nın Ukrayna savaşı için kullandığı finansmanın azaltılması amacıyla yapılmıştı.

GCM Yatırım Banner

G7 ülkelerinin anlaşmış olduğu sınır fiyat uygulaması kararından sonra Kremlin’den yanıt gecikmedi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, söz konusu kararın piyasada çok ciddi bir istikrarsızlığa yol açacağını duyurmuştu. Peskov, bu kararı uygulayan ülkelere petrol satışı yapmayacaklarını ifade etmişti.

Birçok Avrupa ülkesinde kış için endişeli bekleyiş sürerken Rusya’nın vanaları tamamen kapatması, Avrupa için çok büyük sorunlara neden olabilir. Rusya’nın bugüne kadar birçok bakım, onarım gibi gerekçelerle Avrupa’ya gaz akışını defalarca kesintiye uğratması ve bugün yapılan açıklamada gaz arzının tamamen kesmesi, Avrupa için alışılmadık bir kış mevsiminin geçmesine neden olabilir.

Zaten rekor yüksek seviyelerde olan enerji fiyatları, hane halkları, işletmeler ve hükümetler için kış mevsiminin hem fiziki hem de ekonomik olarak çok çetin geçmesine ortam hazırlayabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın