Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

G7 Ülkeleri Anlaştı: Rus Petrolüne Tavan Fiyat Uygulanacak

İlk olarak Haziran ayında gündeme gelen ve birkaç gündür tartışmaların arttığı Rus petrolü için sınır fiyat uygulamasında beklenen gelişme oldu.
G7 Ülkeleri Anlaştı: Rus Petrolüne Tavan Fiyat Uygulanacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

G7 ülkelerinin maliye bakanları bugün Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması konusunu değerlendirmek üzere, sanal ortamda bir görüşme yaptı. Günün en çok merak edilen ve petrol piyasası için çok önemli olan görüşmeye dair sıcak bilgi az önce geldi.

Edinilen bilgiye göre G7 ülkelerinin bakanları, Rus petrol fiyatlarını sınırlandırma planı üzerinde anlaşma sağladı. Rusya’dan alınacak petrolde tavan fiyat uygulaması ile Ukrayna savaşı için kullandığı finansmanın azaltılması amaçlanıyor.

Almanya G7 Başkanlığı tarafından yayımlanan ortak bildiride, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlık savaşına ve savaşın zararlı etkilerine yanıt vermek için bir araya geldikleri belirtildi.

Ukrayna’ya destek ve dayanışma kararlılığının sürdürüleceği, gerektiği kadar bu ülkenin yanında durulacağı aktarıldı.

Rusya’nın saldırganlığına tepki vermeye devam edileceği ve alınan yaptırımların zamanla artarak, ekonomisine zarar vereceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, Rusya’nın saldırgan savaşından kâr elde etmesinin engellenmesi, küresel istikrarın desteklenmesi, enerji piyasalarının iyileştirilmesi ve özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde olumsuz ekonomik yayılmaların en aza indirilmesi amacıyla petrol ve ürünlerinde tavan fiyat uygulanması konusunda anlaşma sağlandığı açıklandı.

Konuya dair paylaşılan açıklamada, planın Avrupa Birliği’nin Rusya için açıkladığı altıncı yaptırım paketiyle uyumlu hale getirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Petrolde başlangıç fiyatının birçok teknik veriye bağlı olarak belirleneceği söylendi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, fiyatlara sınırlama getirilmesinin piyasada istikrarsızlık yaratacağını ve bunu uygulayan ülkelere petrol satışını durduracaklarını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.