Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kremlin: Tavan Fiyat Petrol Piyasasında İstikrarsızlık Yaratır

Rusya, petrolde fiyatlara bir üst sınır getirilmesi önerisine yönelik tepkilerine devam ediyor. Kremlin Sözcüsü Peskov’dan yeni açıklama geldi.
Kremlin: Tavan Fiyat Petrol Piyasasında İstikrarsızlık Yaratır
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya için uygulanan yaptırımların ardı arkası kesilmiyor. Şubat ayının sonlarında Ukrayna’ya askeri saldırı düzenlemesinin üzerine, Batılı ülkeler Rus ekonomisini hedef alan çok ciddi yaptırımlar uyguladı. Bunların büyük kısmı ise enerji sektörüyle alakalı oldu.

Son olarak G7 ülkelerinin, Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulanması gündeme geldi. Aralarında ABD’nin de olduğu G7 ülkeleri, fiyat artışlarını önlemek için Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması getirilmesi konusu Haziran ayında konuşulmaya başlanmıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, bugün yapılacak G7 maliye bakanları toplantısı öncesinde söz konusu gelişmeyi değerlendirdi. Peskov, Rus petrolüne fiyat sınırı uygulanmasının piyasada çok ciddi bir istikrarsızlığa yol açacağını ifade etti.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak’ın dün yaptığı açıklamalara benzer ifadeler kullanan Peskov, tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol satışı yapmayacaklarını açıkladı.

Ukrayna’daki askeri operasyon nedeniyle Moskova hükümetine tepki olarak yapılan bu hareketlerin bedelini, Avrupa vatandaşlarının ödediğini dile getirdi. Enerji piyasalarının ateş altında olduğunu söyleyen Peskov, Rus karşıtı önlemlerin Avrupa’nın gaza ABD’den daha fazla para ödemek zorunda bıraktığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Gaz için de Tavan Fiyat Uygulaması Önerisi!

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’dan alınan doğalgaz için de fiyatlarda sınır getirilmesinin zamanının geldiğini söyledi.

Rusya, kendisine yaptırım uygulayan ülkelere verdiği gazı kestiği için Avrupa’da çok ciddi bir enerji krizi yaşanıyor. Ekonomistler bu durumun, 2008 yılında yaşanan ekonomik krizden çok daha kötü sonuçları olacağı konusunda uyarıyor.

Rusya Başkan Yardımcısı Novak, Perşembe günü yaptığı değerlendirmede bu gelişmeyi “saçmalık” olarak yorumladı ve tavan fiyat uygulayan ülkelere kısıtlama getireceklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.