Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Krizi 2008’deki Günlerden Daha Kötüsünü Yaşatacak

Avrupa Birliği ülkeleri yüksek enerji maliyetleri ve arz sıkıntısı ile uğraşırken, uzmanlardan her geçen gün daha kaygı verici bir yorum geliyor.
Enerji Krizi 2008’deki Günlerden Daha Kötüsünü Yaşatacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle enerji kıtlığı yaşayan Avrupa, artan fiyatlarla mücadele ediyor. Bu durum Avrupa ekonomisini durgunluğa doğru sürüklüyor. Ülkeler tasarruf planlarını açıklarken, bir yandan da Rus gazına alternatif yollar arayarak sorunu kökten çözmek için uğraşıyor.

Fransız Profesör Damien Ernst, Avrupa Birliği’nde (AB) enerji fiyatlarının çok daha yüksek yerlere geleceğini söyledi. Enerji faturalarının daha da yükselmesinin haneler ve işletmeler üzerinde baskı yaratacağını belirtti.

Belçika’da hanelerin enerji için yılda ortalama 10 bin Euro ödeyeceğini dile getiren isim, çok kaygı verici açıklamalarda bulundu.

Gazprom’un Başkanı Aleksey Miller da dün yaptığı açıklamada doğalgazın metreküp fiyatının kış aylarında 4 bin doları geçebileceğini söylemişti.

Enerji Krizi Kitlesel Bir Yoksulluğa Sürüklüyor

Enerji alanında yaşanan krizin 2008’deki küresel ekonomik kriz ile 1970’li yıllarda yaşanan petrol şoklarından bile daha acı sonuçları olacağını iddia etti.

GCM Yatırım Banner

Bu durumun satın alma gücünü düşüreceğini söyleyen Ernst, “Bu yüksek enerji maliyeti, nüfusun büyük ölçüde yoksullaşmasına yol açacaktır. Bunun özellikle satın alma gücü üzerinde bir maliyeti ve ekonomik etkisi olacak ve bu da finansal kısıtlamalara yol açacaktır.” ifadesini kullandı.

Avrupa’da elektrik fiyatlarının yükselmeye devam edeceğini söyleyen Ernst, havalar soğumaya başladıkça da elektrik ve ısınma konusunda endişelerin arttığını sözlerine ekledi.

Tarifelerdeki bu artışın sadece yüksek gaz fiyatlarından kaynaklanmadığını, aynı zamanda kontrol edilebilir elektrik santralleri olmamasının da bir sonucu olduğunu söyledi.

Arzı yakalamak için yeterli kontrol edilebilir tesis olmadığını söyledi. Zenginlerin çok yüksek oranlarda elektrik satın alacağını ve böylece fiyatların daha da yükseleceğini belirterek, bu durumun çok sayıda fabrikanın kapanmasına sebep olacağını sözlerine ekledi.

2008 yılında yaşanan mali kriz sırasında tüketicilerin ısınmayı başardığını ve fabrikaların çalışmaya devam ettiğini ancak şu an durumun çok farklı olduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.