Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Avrupa ve ABD’yi Şoke Edecek Açıklama!

Enerji kriziyle boğuşan dünya devlerinin tavan fiyat uygulama hamlelerine Rusya’dan yanıt gecikmedi. İşler daha kötüye mi gidiyor? İşte detaylar,
Rusya’dan Avrupa ve ABD’yi Şoke Edecek Açıklama!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rus petrolünün ithalatıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Novak, Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasını destekleyen ülkelere ve şirketlere hitaben konuştu. Açıklamalarda en dikkat çeken konu, Bakanın söz konusu ülkelere petrol ve petrol ürünleri satmayacaklarını duyurması oldu.

Başbakan Yardımcısı, Moskova’da gazetecilere verdiği demeçte başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmak üzere G7 ülkelerinin, Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulamalarını yorumladı.

“Saçmalık”

Novak, bu eylemleri “saçmalık” olarak değerlendirdi ve petrol piyasalarına müdahale etmenin, enerji sektörünü daha da istikrarsızlaştıracağını söyledi. Uygulamaların piyasaları mahvedeceğini belirtti.

Rus petrolüne tavan fiyat kısıtlamaları geldiği takdirde, bu tutumun karşılıksız kalmayacağını kaydetti.

“Kısıtlamalar Getireceğiz”

Eğer böyle bir girişimde bulunurlarsa kısıtlamalar getireceklerini, uygulamayı destekleyen ülkelere, şirketlere petrol ve petrol ürünleri tedarik etmeyeceklerini ifade etti. Piyasa dışı koşullarda iş yapmayacaklarını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC haricindeki bazı ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun, Çin’in ve Hindistan’ın da bu girişimleri desteklemediklerini duyurdu.

Tavan Fiyat Uygulaması

Dünyanın ekonomik üretiminin neredeyse yarısını kapsayan G7 ülkeleri, Rusya üzerindeki baskıyı artırmak amacıyla Rusya’dan alınacak petrole yönelik tavan fiyat uygulamasını gündeme getirmişti.

27 Temmuz’da Avrupa Birliği’nden (AB) yapılan açıklamada, tavan fiyat mekanizmasının yürürlüğe girmesini istedikleri paylaşılmıştı. Belirlenen fiyatın kamuoyuna açıklanacağı belirtilmişti.

Yetkililer, AB yaptırımlarından dolayı Rusya’nın petrolü başka yerlere satma konusunda zorlanacağını söylemişti.

Yaptırımlar Hangi Tarafa Daha Çok Zarar Veriyor?

Kremlin’i petrol gelirlerinden mahrum bırakmayı hedefleyen yaptırımlarla ilgili AB’de ve ABD’de birçok ekonomistte soru işareti bulunuyor.

Geçtiğimiz günlerde ünlü ekonomist Profesör Hanke açıklamalarda bulunmuştu. Rusya’ya uygulanan yaptırımların, Avrupa’yı olumsuz etkilediğini, Rusya’nın da petrol gelirlerini artırmasına neden olduğunu aktarmıştı.

Hanke, konuyla ilgili olarak “Yaptırımlar hiçbir zaman işe yaramaz, kaybedenler tarafından uygulanır.” ifadelerini kullanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.