Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

G7: AB Yaptırımları ile Rus Petrolünde Tavan Fiyat Belirlenecek

G7 ülkelerinin Rusya’nın ham petrol satışları için Asya’da fiyat analizleri yaptığı belirtildi. Habere dair detaylar aşağıda;
G7: AB Yaptırımları ile Rus Petrolünde Tavan Fiyat Belirlenecek
HABER GİRİŞ

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden oluşan Yediler Grubu (G7), yürürlüğe 5 Aralık’ta devreye girecek olan yaptırımlardan önce Rusya’nın petrol ihracatında ki fiyat sınırlamasına sahip olmayı hedefliyor.

Yaptırımların Avrupa Birliği (AB) tarafından Rus petrolünün deniz yoluyla ithalatını yasaklayıcı yönünde olduğu aktarıldı.

İsmi saklı tutulan bir yetkili; “Buradaki amaç, AB’nin halihazırda uyguladığı zamanlamaya uymak. Aynı zamanda tavan fiyat mekanizmasının da yürürlüğe girmesini sağlamak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Petrol fiyatlarında belirleyicilik kazanmak isteyen G7 ülkeleri, Rusya ile gelecekteki sözleşmelerde ellerini güçlendirmek adına fiyat noktasını daha iyi anlamak isteyen bir dizi Asya ülkesi ile haberleştiklerini iletti. Belirlenen fiyatın kamuoyuna açıklanacağı vurgulandı.

G7 ülkeleri, Rusya’nın petrol ihracatına devam edebilmesi için fiyatın üretim maliyetlerinin üzerinde bir seviyede belirlenmesini istiyor.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın AB ham petrol ambargosunun Aralık’ta yürürlüğe giresinden sonra, gelirini sürdürmek veya hiç gelir elde etmemek arasında zor bir seçimle karşı karşıya kalacağının altı çizildi.

Yetkili, AB yaptırımlarının petrol ticaretiyle bağlantılı tüm finansal hizmetleri yasaklamayı ileri sürmesiyle, Rusya’nın ham petrolünü başka yerlerde satmakta zorlanacağını söyledi.

G7 ülkeleri geçen ay Almanya’da Rus petrolüne dair tavan fiyat uygulaması getirilmesini gündeme sokmuştu. Bu yeni uygulamaların Kremlin’i petrol gelirlerinden daha fazla mahrum bırakmayı amaçladığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.