Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Kendisine Uygulanan Yaptırımlarla Zengin mi Oluyor?

Ekonomistlerde, Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla ilgili birçok soru işareti var. Hanke de yaptırımların Avrupa’ya zarar verdiğini düşünüyor. İşte detaylar,
Rusya Kendisine Uygulanan Yaptırımlarla Zengin mi Oluyor?
HABER GİRİŞ

ABD ve Avrupa, Rusya’ya Ukrayna’yı işgalinden dolayı cezalandırmak amacıyla yaptırımlar uyguluyor. Buradaki stratejik amaç, Rusya’yı ekonomik olarak yıpratmak, enerji ve elmas ihracatını engellemek. Ekonomist Steve Hanke de sosyal medya hesabı Twitter üzerinden konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Profesör Hanke, Rusya’ya uygulanan yaptırımların, Avrupa’yı olumsuz etkilediğini belirtti. Rusya’ya yönelik hamlelerin, yüksek enerji fiyatları ve Rusya için yüksek petrol gelirlerine neden olduğunu aktardı. Elmas ticaretinin savaş öncesi seviyelere döndüğünü ifade etti. Hanke, “Yaptırımlar hiçbir zaman işe yaramaz, kaybedenler tarafından uygulanır.” dedi.

Gazprom’dan Rekor Kâr

Rusya enerji devi Gazpromun kârı, Batı’nın yaptırımlarına meydan okurmuşçasına rekor kırdı. Krizleri fırsata çevirmeyi başaran şirket, 2022’nin ilk yarısında net kârını 2,5 trilyon rubleye çıkardı.

Rusya’nın artan gelirlerinin en büyük nedeni, savaşın tetiklediği yüksek enerji fiyatları. Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Famil Sadıgov, Rusya’ya uygulanan yaptırımlara rağmen Gazprom’un finansal riskinin minimuma indiğini söyledi.

Rusya’ya Karşı 6. Yaptırım Paketi Onaylanmıştı

Avrupa Birliği, Rusya’ya karşı hazırladığı 6. yaptırım paketini, 3 Haziran’da onaylamıştı.

GCM Yatırım Banner

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, paketle birlikte Kremlin’e daha fazla ekonomik yaptırım uygulayarak savaşı finanse etme yeteneğinde kısıtlamaları artırdıklarını belirtmişti.

Rus petrolünün AB’ye ithalatının yasaklandığını ve Rusya için büyük bir finans kaynağının kesildiğini vurgulamıştı.

Bu yaptırımlara rağmen Rusya’nın enerjiden elde ettiği rekor gelir, akıllarda birçok soru işaretine neden oluyor.

Geçtiğimiz ay, AB Konseyi, Rusya’ya karşı belirli sektörleri hedef alan yaptırımları altı ay daha uzatmaya karar vermişti. Bu kısıtlayıcı hamlelerin, 31 Ocak 2023 tarihine kadar devam edeceği açıklanmıştı.

Moskova’ya yönelik yaptırımlar, özellikle finans, enerji, teknoloji, endüstri, ulaşım ve lüks malları hedef aldı.

İngiltere’de Yüzde 80 Enerji Zammı

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin enerji düzenleyicisi olan Ofgem, faturalardaki üst sınırın yüzde 80 artacağını açıklamıştı. Bu karar ile birlikte tavan fiyat, 1 Ekim itibarıyla yıllık ortalama 3549 sterline kadar yükselecek.

Goldman Sachs de enerji fiyatlarından dolayı İngiltere’deki enflasyonun gelecek yıl için yüzde 22’nin üzerine çıkabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Almanya’da Karneyle Doğalgaz

Ekonomistler, enerji krizi ve ekonomik sorunlar nedeniyle Avrupa’da resesyon olma ihtimalini sıklıkla vurguluyor.

Avrupa’nın devi Almanya’da, Avrupa için kullanılan ana hat üzerinden Rus gazının yüzde 20 kapasiteyle aktarılması fiyatları artırmıştı. Berlin’de konuyla ilgili son çare olarak doğalgazın karneyle dağıtılması gündeme gelmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın