Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Resmen Onayladı: Rusya’ya Karşı 6. Paket Devrede!

Avrupa Birliği, uzun süredir üzerinde çalışılan Rusya’ya karşı 6. yaptırım paketini resmen onayladı. İşte detaylar;
AB Resmen Onayladı: Rusya’ya Karşı 6. Paket Devrede!
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya karşı hazırladığı 6. yaptırım paketi bugün resmen onaylandı. İçeriği Mayıs ayı başında belli olan ve Rus petrolüne yönelik ambargo nedeniyle devreye girmesinde gecikme olan kritik paket devreye girdi.

Açıklama, birliğin en yüksek siyasi kurumu Avrupa Devlet ve Hükümet Başkanları Konseyi tarafından yapıldı. Resmi onay, Mayıs sonunda Avrupa ülkelerinin Rusya’dan petrol ithalatında anlaşmaya varmasından birkaç gün sonra geldi.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bugünkü paketle, Kremlin’e daha fazla ekonomik yaptırım uygulayarak savaşı finanse etme yeteneğinde kısıtlamaları artırıyoruz.”

Ayrıca Rus petrolünün AB’ye ithalatının yasaklandığını ve böylece Rusya için büyük bir gelir kaynağının kesildiğini vurguladı. Uluslararası ödeme sistemi SWIFT’den daha fazla önemli Rus bankasının çıkarıldığı ekleyen Borrell, şöyle devam etti:

“Bucha ve Mariupol’da meydana gelen vahşetlerin sorumlularına yaptırım uyguluyor ve Başkan Putin’in savaş propagandasına aktif olarak katkıda bulunan daha fazla dezenformasyon aktörünü yasaklıyoruz.”

Şimdi Kayıt Olun

Paket, petrol ambargosunun yanında Rus kuruluşlara yayın kısıtlamaları, yeni Swift kararları, ihracat engelleri, danışmanlık yasakları ve bireysel yaptırımdan oluştu.

Öne çıkanlar arasında Rus ham petrolünün altı ay içinde ve diğer rafine edilmiş petrol ürünlerinin sekiz ay içinde kullanımdan kaldırılacağı bilgisi var. Buna ek olarak Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya gibi denize kıyısı olmayan ülkeler için tanınan muafiyetlere dikkat çekiliyor.

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın yanında Credit Bank of Moscow, Russian Agricultural Bank (Rus Ziraat Bankası) ve Belarusian Bank for Development and Reconstruction için Swift’ten çıkarılma kararları verildi.

AB, Rusya’nın devlete ait üç kuruluşu Rossiya RTR/RTR Planeta, Rossiya 24 / Russia 24 ve TV Center International için faaliyetleri askıya aldı. Çift kullanımlı mallar ve teknolojiyle ilgili ihracat kısıtlamalarına ilişkin kişi ve kuruluşların listesi genişletildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.