Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Rusya’dan Alınan Petrolü Yıl Sonuna Kadar Yüzde 90 Azaltacak

Avrupa Birliği ülkeleri fikir ayrılıklarına rağmen Rusya'dan petrol ithal etmenin yasaklanması konusunda anlaşma sağladı.
AB Rusya’dan Alınan Petrolü Yıl Sonuna Kadar Yüzde 90 Azaltacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, haftalardır gündemde olan kritik kararı verdi. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel’de yapılan AB Liderler Zirvesinde, Rusya’ya petrol yaptırımı uygulama konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle alınan bu karar kapsamında Rusya’dan AB’ye petrol ithalatının yıl sonuna kadar yaklaşık yüzde 90 azaltılacağını söyledi.

Leyen sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Versay’da Rus gazına, petrolüne ve kömürüne olan bağımlılığımızı mümkün olan en kısa sürede sona erdirmek için anlaştık.” dedi.

REPowerEU planının 4 ayağı olduğunu söyleyen Leyen, bunları; enerji tasarrufu, fosil yakıtlardan uzaklaşarak çeşitlendirme, yenilenebilir enerjiye büyük yatırım ve finansman olarak sıraladı.

REPowerEU’nun, Avrupa Komisyonu’nun Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle 2030’dan çok önce Avrupa’yı Rus fosil yakıtlarından bağımsız hale getirme planı olduğuna dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ise komisyonun altıncı yaptırım paketini kabul ettiğini, Rusya’dan petrol ithalatının yasaklandığını yaptırımların Rusya’nın petrol ithalatının yüzde 75’ini etkileyeceğini söyledi.

AB aynı zamanda altıncı yaptırım paketi kapsamındaki Rusya’nın en büyük bankalarından Sberbank’ın para transfer sistemi SWIFT’ten çıkarılmasının ve Rusya devlet televizyonlarının yasaklanmasının da yer aldığı bildirildi.

İlaveten Ukrayna’nın likidite ihtiyacının G7 ülkeleriyle birlikte karşılanması için de anlaşma sağlandı. Michel, AB’nin 9 milyar Euro hibe etmeye hazır olduğunu ekledi.

Zirve öncesinde Rus petrolüne ambargo konusunda anlaşma sağlanamamıştı. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, bu konuda taviz vermeyeceklerini söylerken, Letonya Başbakanı Krisjanis Karins ise “Tüm ayrıntılarda biraz çıkmaza giriyoruz ve büyük resmi unutuyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.