Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Üyeleri Zirve Öncesi Rus Petrol Yasağında Anlaşamadı

Avrupa Birliği liderlerinin bir araya geleceği zirve öncesinde, Rusya'ya petrol ambargosunda anlaşma sağlanamadı.
AB Üyeleri Zirve Öncesi Rus Petrol Yasağında Anlaşamadı
HABER GİRİŞ

AB ülkeleri, yarın Brüksel’de yapılacak zirve öncesinde Rusya’dan petrol ithalat yasağı konusunda anlaşamadılar. Zirve sonuçlarının bir taslağının gösterdiğine göre, 27 Avrupa Birliği ülkesinin liderleri prensipte bir petrol ambargosu konusunda anlaşacaklar, ancak pratik detayları ve zor kararları sonraya bırakacaklar.

AB, Rusya ile Ukrayna savaşının başlamasından bu yana Rusya’ya karşı beş yaptırım paketi sunarak, alışılmadık bir hız ve birlik sergiliyor. Birçok ülke Rus ham petrolüne bağımlı olduğu için yaptırımlar konusunda haftalarca anlaşma sağlayamadı.

İki günlük zirve öncesi anlaşma konusunda en çekimser ülke olan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, “Şu an için hiçbir taviz yok.” diye konuştu. Mayıs başında en son yaptırım paketini öneren Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise henüz bu noktada olmadıklarını söyledi.

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın SWIFT mesajlaşma sisteminden çıkarılması, Rus yayıncılarının AB’den yasaklanması ve varlıkları dondurulan bir listeye kişilerin eklenmesi de dahil olmak üzere paketin geri kalanı üzerinde anlaşma sağlanmış durumda.

Liderler Fikir Ayrılıkları Yaşıyor

Üst düzey bir Avrupa Komisyonu yetkilisi, petrol dahil tüm paketin tek seferde onaylanması gerektiğini söyledi. Estonya Başbakanı Kaja Kallas, AB’nin 23-24 Haziran’daki bir sonraki zirvesinde, birkaç hafta içinde bir petrol ambargosu anlaşması beklemenin daha gerçekçi olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Letonya Başbakanı Krisjanis Karins ise “Tüm ayrıntılarda biraz çıkmaza giriyoruz ve büyük resmi unutuyoruz. Bu sadece para. Ukraynalılar bunu hayatlarıyla ödüyor” açıklamasını yaptı. Macaristan, Rus petrolünü Ukrayna’dan geçen bir boru hattı üzerinden alıyor.

Rusya’nın en büyük doğal gaz şirketi Gazprom, geçtiğimiz günlerde Ukrayna üzerinden Avrupa’ya sevkiyatın sürdüğünü açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın