Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gazprom, Ukrayna Üzerinden Avrupa’ya Gaz İhracatını Sürdürüyor

Rusya merkezli şirketten yapılan açıklamada, Avrupa’ya gaz aktarımının sürdüğü bildirildi. Ayrıntılar haberde...
Gazprom, Ukrayna Üzerinden Avrupa’ya Gaz İhracatını Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rus gaz üreticisi Gazprom tarafından yapılan açıklamada, Sudzha giriş noktası kullanılarak Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gaz arzının Cumartesi günü itibarıyla 44,1 milyon metreküpe çıktığı bildirildi.

Gazprom, başka bir ana giriş noktası olan Sokhranovka üzerinden gaz tedariki başvurusunun Ukrayna tarafından reddedildiğini açıkladı.

Gazprom, akışın Ukrayna’nın savaş nedeniyle Kiev’den geçen gaz boru hattını kapatmasından önce iki katından fazla olan 95,8 milyon metreküpe eşit olan Mayıs başındaki akıştan daha düşük olduğunu belirtiyor.

Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş sonrası Batılı ülkeler Putin hükümetini çeşitli yaptırımlar ile hedef alıyor. Bu yaptırımlara Avrupa’nın gaz ithalatını durdurmasının gündemde olduğu belirtiliyor.

Avrupa büyük oranda Rus gazına bağımlı durumda ve böyle bir hamlenin, tedarik sorunları ile beraber fiyatları artıracağından endişe ediliyor. Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi arasında geçtiğimiz günlerde yapılan bir anlaşma ile kış mevsimine kadar gaz depolanması amaçlanıyor.

Yapılan geçici anlaşma ile beraber üye ülkeler gaz depolarını önümüzdeki kış için yüzde 85, sonraki kış dönemleri için yüzde 90’ın üzerinde kapasite ile dolduracak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%