Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs İngiltere için Enflasyon Uyarısı Yaptı

Goldman Sachs, enflasyon tahminlerini, gerekçeleriyle birlikte paylaştı. İngiltere’de senaryo ne olacak? İşte detaylar,
Goldman Sachs İngiltere için Enflasyon Uyarısı Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD yatırım bankası Goldman Sachs, enerji fiyatlarındaki yukarı yönlü seyrin devam etmesi durumunda İngiltere’de enflasyonun gelecek yıl yüzde 22’nin üzerine çıkabileceğini belirtti.

Goldman, enerji maliyetlerindeki artışın aynı şekilde devam etmesi halinde manşet enflasyonun yüzde 22,4 olabileceğini ve gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 3,4 oranında düşebileceğini aktardı.

İngiltere’de Faturalara Yüzde 80 Zam

Geçtiğimiz günlerde, İngiltere’nin enerji düzenleyicisi Ofgem, artan yaşam maliyeti kriziyle ilgili birçok mücadele çağrısı olmasına rağmen faturalardaki üst sınırın yüzde 80 artacağını açıklamıştı.

Bu kararın en büyük nedeni olarak rekor yüksek seviyelerdeki gaz fiyatları gösterildi. Yeni karar ile faturalardaki tavan fiyat, 1 Ekim’den itibaren yıllık ortalama 3549 sterline yükselecek.

Bilgilere göre Ofgem, fiyat sınırını üç ay içinde yeniden hesaplayacak. Goldman’dan bir ekonomist, “Gaz fiyatlarının mevcut düzeylerde artmaya devam ettiği bir ortamda, fiyat sınırının Ocak ayında yüzde 80’in üzerinde artmasını bekliyoruz.” diyerek konuyla ilgili endişelerini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Enerji fiyatlarının ılımlı olması durumunda, İngiltere’de enflasyonun Ocak ayında yüzde 14,8 olacağı tahmin ediliyor. Bu tahmin, İngiltere Merkez Bankası’nın yüzde 13,3’lük beklentisinin oldukça üzerinde oldu.

Banka, İngiltere’nin dördüncü çeyrekte resesyona girmesinin muhtemel olduğunu ifade etti. İngiltere ekonomisinin bu yılın dördüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 0,3, 2023’ün birinci ve ikinci çeyreğinde sırasıyla yüzde 0,4 ve 0,3 oranında daralacağı öngörülüyor.

Goldman’ın açıkladığı bilgilere göre artan hayat pahalılığı, İngiltere ekonomisini bu yılın ilerleyen dönemlerinde resesyona itebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.