Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Kış Felaketi Yüzde 80 Enerji Zammıyla Daha Yakın

İngiltere’nin enerji düzenleyicisi, ülkede artan yaşam maliyeti krizine meydan okuyarak faturalara yüzde 80 zam kararı aldı. Detaylar haberde...
İngiltere’de Kış Felaketi Yüzde 80 Enerji Zammıyla Daha Yakın
HABER GİRİŞ

İngiltere’nin son dönemdeki gündemi artan enerji fiyatlarıyken ülkede tartışmaları alevlendirecek yeni bir zam kararı alındı. Ülkenin enerji düzenleyicisi Ofgem, hükümete yönelik yaşam maliyeti kriziyle mücadele çağrılarına kulak asmayarak faturalardaki üst sınırın yüzde 80 artacağını açıkladı.

Fiyat sınırında değişikliğin gerekçesinin, rekor yüksek seviyelerdeki küresel gaz fiyatları olduğunu duyurdu. Buna göre İngiltere’de faturalardaki tavan fiyat 1 Ekim itibarıyla yıllık ortalama 3549 sterline kadar yükselecek. Önceki üst sınır 1971 sterlinken, zamla birlikte 1600 sterline yakın artış olacak.

İngiltere’de Kış Felaketi Yaklaşıyor!

Şubat başında enerji faturalarının 1 Nisan’dan sonra yüzde 54 oranında artacağını açıklayan Ofgem, Mayıs’ta fiyatlara yeni zam gelebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

İngiltere Gaz ve Elektrik Piyasaları Ofisi (Ofgem) Başkanı Jonathan Brearley, o zamanki açıklamasında kötüleşen küresel gaz piyasasına atıfla “Ekim ayında 2800
sterlin civarında bir fiyat sınırı bekliyoruz.” demişti.

Ancak açıklanan 3549 sterlinlik rakam, Ofgem Başkanı Brearley’nin öngörüsünü de aştı. Üstelik artış, zaten zorda olan hanehalkı ve ekonomi üzerinde olası etkilerine karşı uyarılara rağmen gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Bunların sonuncusu önde gelen düşünce kuruluşu Resolution Foundation’dan geldi. Kuruluş, dünkü raporunda, bu kış enerji maliyetlerinde ani bir artışın, ülke genelinde düşük ve orta gelirli haneler üzerinde yıkıcı etkiler yaratabileceğini belirtti.

Kuruluşun ekonomistlerinden Jonny Marshall, olası fiyat artışlarına ilişkin şu sözlerle görüş bildirdi:

“Yükselen enerji faturaları İngiltere’deki ailelere ciddi fiziksel ve finansal zarar verme riski taşıdığından, bu kış bir felaket geliyor. Milyonlarca kişi faturalarını ödeyemeyecek ve yönetilemez borçlar biriktirecekken, binlerce kişinin enerjisinin tamamen kesildiğini görme yolundayız.”

Ancak ne Marshall’ın ne de diğerlerinin uyarıları, ülkenin enerji düzenleyicisini engelleyemedi.

Ofgem, yüzde 80 zammın, dünyanın pandemiden kurtulmasıyla birlikte yükselmeye başlayan ve Rusya’nın yavaş yavaş Avrupa’ya gaz tedarikini kesmesiyle rekor seviyelere çıkan küresel toptan gaz fiyatlarındaki devam eden artışı yansıttığını savundu.

Düzenleyicinin CEO’su Jonathan Brearley, söz konusu tavan fiyat artışının İngiltere’deki haneler üzerindeki muazzam etkisinin ve tüketicilerin vermek zorunda kalacağı zor kararların farkında olduklarını söyledi. Ancak Rusya yüzünden rekor düzeylere ulaşan enerji fiyatları nedeniyle bunu yapmaktan başka seçeneklerinin olmadığını ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.