Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de El Yakan Enerji Faturalarına Bir Zam Daha Geliyor

İngiltere’nin enerji düzenleyicisi Ofgem, Nisan artışından sonra faturalara bir kez daha zam geleceğine işaret etti. Beklenen yüzde 42'lik artışın detayları altta;
İngiltere’de El Yakan Enerji Faturalarına Bir Zam Daha Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere’nin enerji düzenleyicisi Ofgem, enerji faturalarını 1 Nisan’dan sonra yüzde 54 oranında artırırken bu durum ülkedeki yaşam maliyeti krizini derinleştirmişti.

Geçen hafta açıklanan veriler yıllık enflasyonun Nisan’da yüzde 9’a yükseldiğini gösterirken fiyatların elektrik ve gazdaki sert artışla yükseldiği belirtildi. Durum kötüleşirken Ofgem, bugün fiyatlara yeni zam geleceğine yönelik açıklamalarıyla gündeme geldi.

Ofgem, İngiltere’deki hane halklarının Ekim ayında enerji faturası fiyatının 2800 sterline kadar yükselmesiyle karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı.

İngiltere Gaz ve Elektrik Piyasaları Ofisi (Ofgem) Başkanı Jonathan Brearley, milletvekillerine yönelik konuşmasında Ukrayna’daki çatışmaya atıfta bulunarak gaz fiyatlarındaki yüksekliğe ve volatiliteye dikkat çekti.

“Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana küresel gaz piyasasında koşulların kötüleştiğini söylemekten korkuyorum.” diyen Ofgem Başkanı, fiyatlardaki yükselişin müşterileri zorladığının farkında olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Ancak Ekim ayı için olası fiyat etkileri konusunda net olmam gerekiyor. Bugün daha sonra, fiyat üst sınırındaki artışa ilişkin en son tahminlerimizi vermek için Şansölye’ye yazacağım. Ekim ayında 2800 sterlin civarında bir fiyat sınırı bekliyoruz.”

GCM Yatırım Banner

Brearley’nin dediği 2800 sterlin fiyat, mevcut üst sınır olan 1,971 sterlinden yüzde 42’lik bir artışa işaret etti. Gerçekleşmesi durumunda yeni artış, fiyat üst sınırının Nisan ayındaki yüzde 54 artışının üzerine gelecek. Yani İngiltere’deki vatandaşların birçoğu için enerji faturaları, Mart ve Ekim aylarına arasına kıyasla iki katından fazla artacak.

Ofgem Başkanı, mevcut fiyat değişikliklerinin, 1970’lerin petrol krizinden bu yana görülmeyen, nesilde bir kez görülen bir olay olduğunu da aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın