Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Enflasyonu 40 Yılın Zirvesinde, Suç Enerji Zammında!

Enflasyon tüm dünyada enflasyon tarihi seviyelere yükselirken İngiltere'den yeni rekor geldi. Artan fiyatlar, tüketicilerin yaşam maliyeti krizinin derinleştiğini gösterdi.
İngiltere Enflasyonu 40 Yılın Zirvesinde, Suç Enerji Zammında!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından yapılan açıklamaya göre yıllık enflasyon Nisan’da yüzde 9’a yükseldi. Nisan’da 40 yıldan fazla sürenin en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon, yine de yüzde 9,1’lik tahminlerin altında kaldı.

Mart’ta yüzde 7’ye çıkarak 1992 Mart’ından bu yana en yüksek seviyesini kaydetmişti. Beklentileri aşan rakamlar üzerine S&P Global Ratings’in kıdemli ekonomisti ve direktörü Boris Glass, İngiltere’de enflasyon oranlarının yükseleceğini ve 2022 boyunca rekor seviyelerde kalacağını söyleyerek karamsar görünüme işaret etmişti.

İngiltere’de Enflasyon 40 Yılın Rekorunu Kırdı!

İngiltere Enflasyon Nisan
KAYNAK: ONS

İngiltere’de tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yıllık bazda Mart’taki yüzde 7’den Nisan’da yüzde 9’a ulaştı. Bu, Ocak 1997’de başlayan Ulusal İstatistikler serisinde kaydedilen 12 aylık en yüksek TÜFE enflasyon oranı oldu.

ONS, yeni tahminlerin TÜFE’nin 1982 civarında daha yüksek süreceğini gösterdiğini belirtti. Tahminlere göre 1982’de İngiltere’de enflasyon Aralık’ta yaklaşık yüzde 6,5 ile Ocak’ta yaklaşık yüzde 11 arasında değişiyor.

Yıllık artışa en büyük yukarı yönlü baskılar konut ve altyapı maliyetlerinden, ulaşımdan, restoranlar ve otellerden ve yiyecek ve alkolsüz içeceklerden geldi.

GCM Yatırım Banner

Diğer taraftan aylık bazda enflasyon yüzde 2,6’ya ulaştı. Mart’ta yüzde 1,1 artış kaydedilirken beklenti yüzde 2,6 artış yönündeydi.

Çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 6,2 artarken aylık bazda yüzde 0,7 oranında arttı.

Sonuçta rakamlar, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar, motor yakıtları ve ikinci el araba fiyatlarındaki artışın tetiklediği enflasyonla tüketicilerin yaşam standartlarının kötüleşmeye devam ettiğinin bir başka işareti olarak yorumlandı.

ONS’nin baş ekonomisti olan Grant Fitzner, aylık istatistiklere ilişkin açıklamasında enflasyonun Nisan’da elektrik ve gaz fiyatlarındaki artışla sert yükseldiğini söyledi.

Çünkü İngiltere’nin enerji düzenleyicisi Ofgem, 1 Nisan’dan sonra enerji faturalarına yüzde 54 oranında artış açıklamıştı. Uzmanlar İngiltere’de yaşam maliyeti krizinin 1 Nisan itibarıyla artacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

ONS ekonomisti de bu duruma gönderme yaptı ve yıllık enflasyondaki artışın dörtte üçünün enerji faturalarından geldiğini söyledi. Ülkede enflasyonun en son 40 yıl önce bu seviyelerde olduğunu belirterek metal, kimyasal ve ham petrol artışlarının da sürdüğünü aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.