Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Enflasyon Rekor Tazelerken Yakın Görünüm Sancılı

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin ardından İngiltere de enflasyon verilerini açıkladı. Londra 30 yıllık rekoru tazelerken yakıt baskısı öne çıktı. İşte detaylar;
İngiltere’de Enflasyon Rekor Tazelerken Yakın Görünüm Sancılı
HABER GİRİŞ

Dünya genelinde yükselen maliyetler enflasyonist baskıları ve merkez bankaları üzerindeki baskıları artırmaya devam ediyor. Dün ABD yıllık enflasyonunun Aralık 1981 sonrası en yüksek seviyeye çıktığını gösterirken bugün İngiltere de zirve tazelediğini duyurdu.

İngiltere İstatistik Ofisi (ONS) açıklanan verilere göre enflasyon Mart’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7’ye çıkarak Mart 1992 sonrası rekora ulaştı. Diğer enflasyon ölçütleri de beklentilerden yüksek geldi.

İngiltere’de Enflasyon Tüm Göstergelerde Beklenti Üstü Arttı

İngiltere’de Enflasyon Rekor
KAYNAK: ONS

Şubat ayında yıllık bazda yüzde 6,2 oranında artarak 30 yıllık rekoru tazeleyen enflasyon, Mart’ta yüzde 7 ile yeni yükseğe ulaştı.

Yıllık enflasyonda yüzde 6,7’lik beklenti aşılırken tüm alt kalemlerde artış görüldü. Yukarı yönlü en büyük katkı ise motor yakıtlarından geldi. Taşıma maliyeti geçen ayın yüzde 11,5’ine kıyasla yüzde 13,4 yükselerek en büyük artışı kaydetti.

Bunu mobilya ve ev hizmetleri, giyim ve ayakkabı, konut ve kamu hizmetleri, restoranlar ve oteller izledi.

GCM Yatırım Banner

Aylık enflasyon ise yüzde 0,7 artış beklentilerine kıyasla yüzde 1,1 oranında arttı. Çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 5,7 artarken aylık bazda yüzde 0,9 arttı. Beklentiler sırasıyla yüzde 5,4 ve yüzde 0,5 artış yönündeydi.

Böylelikle enflasyon oranı, tüm göstergelerde tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

ONS Baş Ekonomisti Grant Fitzner, Mart ayına ilişkin enflasyon rakamları hakkında geniş tabanlı fiyat artışlarının Mart’ta yıllık enflasyonu yeniden keskin bir şekilde yükselttiğini söyledi.

En yüksek artışlar arasında petrol maliyetlerinin öne çıktığını ekledi. Restoran ve otel fiyatlarının da Mart’ta sert yükseldiğini belirten Fitzner, birçok gıda grubunda yükselişler olduğunu dile getirdi.

İngiltere’de Enflasyon Yüksek Kalacak

İngiltere Merkez Bankası, art arda üç para politikası toplantısında faiz oranlarını artırarak, ekonomik büyümeyi durdurmadan kontrolden çıkmış enflasyonu dizginleme amacıyla borçlanma maliyetlerini yüzde 0,1’lik tarihi düşük seviyesinden yüzde 0,75’e yükseltti.

CNBC’nin haberine göre S&P Global Ratings’in kıdemli ekonomisti ve direktörü Boris Glass, İngiliz enflasyon oranlarının yükseleceğini ve 2022 boyunca rekor seviyelerde kalacağını söyledi.

“Ev enerji faturalarındaki üst sınırın yükseltilmesi, bu ayın sonuna kadar yaklaşık bir puan daha ekleyecektir. Enflasyondaki artış, özellikle pandemi tasarruflarını tüketen düşük gelirliler başta olmak üzere hane bütçelerini sert bir şekilde vuracak.”

Ancak kısa dönemin sancılı geçecek olsa da küresel enerji fiyatlarının daha fazla yükselmeye devam etmezse, yüksek enflasyonun büyük kısmının önümüzdeki kıştan itibaren düşmeye başlaması gerektiğini ekledi.

Enflasyon düşse bile, gelecek yıla kadar merkez bankasının hedefinin üzerinde kalacağını tahmin eden Glass, enerji fiyatları tavanlarının Ekim ayında daha da artması durumunda enflasyonun daha yavaş düşeceğini ve önemli ölçüde daha uzun süreceğini öne sürdü.

Uzman, enerji faturalarındaki artışla İngiltere’nin enerji düzenleyicisi Ofgem’in açıkladığı artışa atıfta bulundu. Ofgem, İngiltere’deki enerji faturalarının 1 Nisan’dan sonra yüzde 54 oranında artacağını açıklamıştı.

Ortalama bir hanenin standart enerji faturasında tavan fiyat yıllık 1277 sterlinden 1971 sterline yükselecekken bazı müşterilerin 700 sterlin üstünde artış göreceği bildirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın