Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Düşük ve Orta Gelirli Haneler Tehlikede

Resolution Foundation’a göre İngiltere’deki düşük ve orta gelirliler tehlike altında. Artan enerji fiyatlarıyla ilgili öneriler ne? İşte detaylar,
İngiltere’de Düşük ve Orta Gelirli Haneler Tehlikede
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bağımsız İngiliz düşünce kuruluşu olan Resolution Foundation, küresel kapsamda meydana gelen birçok tehdit ve riske yönelik rapor paylaştı. Açıklamada, İngiltere’de düşen sıcaklıkların artan enerji kullanımı ile birleşmesi sonucu oluşabilecek büyük tehdidin altı çizildi. Bu ortamda enerji maliyetlerinde meydana gelecek ani artışın, İngiltere genelindeki düşük ve orta gelirli aileler için yıkıcı etkiler yaratabileceği vurgulandı.

Konuyla ilgili olarak İngiltere’de hanelere yapılan ödemeler ve enerji maliyetinin düşürülmesini hedefleyen bazı tekliflerin gündemde olduğu belirtildi.

Rapora göre ülkede gaz kullanımının yaklaşık yüzde 80’i kış aylarında gerçekleşiyor. Bu doğrultuda, herhangi bir politika çözümü ve enerji ihtiyacının karşılanmasına yönelik bir hamlenin zorunluluk olduğu kaydedildi.

Paylaşılan raporda genel itibarıyla, İngiltere’de yoksul haneler için düşük fiyatlı bir tarife uygulamak veya fiyatlardaki ağırlığın bir kısmını, daha yüksek gelirli hanelerden alınan vergilerle telafi etmek gibi tercihler belirtildi.

Düşünce kuruluşuna göre bu kış, İngiltere’yi on milyarlarca maliyet bekliyor. Bunun yanında kış boyunca titreyen milyonlarca vatandaş olabileceği tahmin ediliyor. Bunlar göz önüne alındığında, politika yapıcıların bir eylem yapmasının kaçınılmaz olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Kuruluş, konuyla ilgili bulgularını da raporunda sundu. Bilgilere göre gaz talebindeki artıştan kaynaklı yükselen enerji fiyatları, İngiliz vatandaşların geçen yıla göre çok daha yüksek faturalarla karşılaşmasına neden olabilir. Enerji fiyatlarındaki yüksek seyir, bu yıl, bir hane halkının geçen yıla göre 2,000 Euro daha yüksek faturalarla karşı karşıya kalması anlamına gelebilir.

Söz konusu maliyetlerin, Ocak ayında zirveye çıkması bekleniyor ve bu durumun pek çok kişi için karşılanabilir olmadığı belirtiliyor.

Politika müdahalesinin hayati önem taşıdığı ve henüz hükümet veya muhalefet partilerinden gelen hiçbir teklifin sorunu tam anlamıyla çözmeyi başaramadığı aktarıldı.

Kuruluş, enerji maliyetlerindeki artıştan dolayı düşük-orta gelirli haneleri kapsayan yüzde 30’luk indirimin ideal bir çözüm olabileceğini düşünüyor. Bunun yapılamadığı takdirde, herkes için fiyatların düşürülmesiyle benzer bir sonuç elde edilebileceği ifade edildi.

İngiltere’nin enerji düzenleyicisi olan Ofgem, yükselen fiyatlara karşı çareyi, enerji fiyat sınırını Nisan ayından itibaren yüzde 54 artırmakta bulmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.