Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Rusya için Yeni Karar! Yaptırımların Süresini Uzattı

Avrupa Birliği Konseyi, Ukrayna'ya saldırılarını sürdüren Rusya üzerindeki yaptırımları uzatma kararı aldı. Detaylar aşağıda,
AB’den Rusya için Yeni Karar! Yaptırımların Süresini Uzattı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB)) Konseyi, Rusya’nın devam eden saldırgan tutumundan dolayı, belirli sektörleri hedef alan yaptırımları altı ay daha uzatmaya karar verdi.

Rusya’ya yönelik kısıtlayıcı önlemlerin, 31 Ocak 2023 tarihine kadar devam edeceği açıklandı.

Rusya’nın Ukrayna’daki durumu istikrarsızlaştıran eylemlerine karşı ilk kez 2014 yılında uygulamaya konulan yaptırımlar, işgalin başladığı Şubat ayından bu yana önemli ölçüde genişletildi.

Moskova’ya yönelik tedbirler, özellikle finans, enerji, teknoloji, endüstri, ulaşım ve lüks malları hedef aldı.

Avrupa Birliği, Rusya’ya Sivastopol, Kırım, Donetsk ve Luhansk’ı yasadışı olarak ilhak etmesinden dolayı yaptırımlarını ciddi oranda artırdı.

24 Şubat’tan bu yana AB, Rusya’ya yönelik bir dizi tarihi ve sert yaptırım paketini kabul etti. Petrol ambargosunu da içeren altıncı paketi Haziran başında resmen onaylayan AB, çok geçmeden yedinci yaptırım paketi üzerinde çalışmaya başladı.

GCM Yatırım Banner

İlhak edilen ve hükümet kontrolünde olmayan bölgelerde ekonomik ambargolar ve bireysel yaptırımlar uygulanmaya devam ediyor. Bireysel yaptırımlar ise varlık dondurma ve seyahat kısıtlamaları olarak karşımıza çıkıyor.

Avrupa Birliği, bugünkü duyurusunda Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal eden saldırıları en güçlü şekilde kınadığını yineledi.

Rusya’nın sivilleri ve sivil altyapıları kapsayan saldırıları durdurması, tüm askeri birliklerini ve teçhizatlarını Ukrayna’dan çekmesi için çağrıda bulundu. Son olarak dünya barışının sağlanması, barışçıl, demokratik ve müreffeh bir gelecek inşa etmek için gerekli olan her şeyin yapılacağını kamuoyu ile paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.