Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Enflasyon Beklentiyi Karşıladı: Düşüş Sürüyor

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde enflasyon ivme kaybetmeye devam ediyor. Piyasaların merakla beklediği Temmuz raporu yayımlandı.
Almanya’da Enflasyon Beklentiyi Karşıladı: Düşüş Sürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Ekonomik veri takviminin yoğun olduğu Çarşamba günü, piyasalar Temmuz ayı enflasyon rakamlarını izliyor. Çin’de bu sabah açıklanan verilere göre enflasyon yüzde 2,7’yle son iki yılın zirvesine çıkarken, Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya için de beklenen kritik veri yayımlandı.

Alman Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından açıklanan verilere göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Temmuz 2022 döneminde, yıllık olarak yüzde 7,5, aylık yüzde 0,9 oranında artış gösterdi.

Almanya’da enflasyon ilk okumalara göre de bu oranları işaret ediyordu. Her iki veri nihai okumalarda doğrulanarak, düşüş trendinin devam ettiğini gösterdi.

Mayıs ayında yüzde 7,9 ile son 48 yılın zirvesine ulaşan enflasyon, Haziran’da yüzde 7,6’ya gerilemişti.

Enerji Fiyatları Ana İtici Güç Olmayı Sürdürdü

Raporda Alman enflasyonunda zayıflama devam etse de yüzde 7’nin üzerinde kalmayı sürdürdüğüne dikkat çekildi. Bunun ana sebebinin ise enerji ürünlerindeki fiyat artışları olduğu belirtildi.

Bunun yanında kesintiye uğrayan tedarik zincirinin başta gıda olmak üzere birçok önemli mal ve hizmetlerde fiyatların yüksek kalmasına yol açtığını kaydedildi.

Söz konusu dönemde enerji enflasyonu bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35,5 yükseldi. Gıda fiyatlarındaki artış oranı yüzde 14,8, yenilenebilir katı ve sıvı yağlarda yüzde 44,2, süt ürünleri ve yumurta grubunda yüzde 24,2, et ve ürünlerinde yüzde 18,3 oldu.

Madeni yağ vergisinin Haziran ayından bu yana düşürülmesinin, akaryakıt fiyatlarını aşağı çektiği belirtildi. Temmuz ayında ulaştırma sektöründe enflasyon, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4’e geriledi. Bu oran Mayıs’ta yüzde 16,3, Haziran’da yüzde 8,3 seviyesindeydi.

Gıda fiyatları, Haziran ayına göre yüzde 2,3’lük artış gösterdi. Aylık bazda genel enerji fiyatları yüzde 0,3, giyim ve ayakkabı grubu ise yüzde 2,7 oranında geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu