Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Enflasyon Temmuz 2020’den Bu Yana En Yüksek

Çin’de tüketici fiyat endeksi, Temmuz ayında piyasa beklentisinin altında kalsa da son iki yılın en yüksek seviyesine çıktı.
Çin’de Enflasyon Temmuz 2020’den Bu Yana En Yüksek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ve ekonomi olarak ikinci sırada yer alan Çin’de enflasyon yükselmeye devam ediyor. Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,7 oranında artış gösterdi.

Açıklanan oran piyasanın yüzde 2,9 olan beklentisinin altında kalsa da yükselişini sürdürdü. Bir önceki ay yıllık enflasyon yüzde 2,5 oranında gerçekleşmişti.

Çin’de enflasyon 2020 yılının Ocak ayında yüzde 5,4’lere ulaşmıştı. Bu seviyenin ardından kademeli bir düşüşe geçti. Aynı yılın Temmuz ayında yüzde 2,7’yi kaydederken, bugün açıklanan oran son iki yılın en yükseğini temsil etti.

Enflasyonda Aylık Artış Beklentiyi Karşıladı

Enflasyonda Aylık Artış Beklentiyi Karşıladı
Kaynak: Trading Economics

Çin’de enflasyon Temmuz’da, bir önceki aya göre yüzde 0,5 oranında artış gösterdi. Ülkede yeniden artışa geçen Covid vakalarını kontrol altına almak için uygulanan karantina tedbirleri, tüketici talebinde düşüşe yol açtı.

Hainan eyaletinde de artan vakaları durdurmak için Pazartesi gününden itibaren karantina uygulamalarının genişletilmesine karar verildi.

GCM Yatırım Banner

Birçok büyük kentte uygulanan sıfır vaka politikası  hayatın normal akışını aksatırken, tüketici alışkanlıklarını da etkiledi. Ancak yıllık enflasyona en büyük katkıyı domuz eti fiyatları yaptı.

Diğer kalemlere bakıldığında; gıda fiyatları yıllık bazda yüzde 6,3, gıda dışı enflasyon yüzde 2,5, ulaşım ve haberleşme yüzde 8,5, konut yüzde 0,8, eğitim ve kültür yüzde 2,1 oranında artış gösterdi.

Gıda TÜFE sepetinin yüzde 31,8’ini, konut yüzde 17,2’sini, eğitim ve kültür yüzde 13,8’ini, ulaşım ve haberleşme yüzde 10’unu oluşturdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.