Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Enflasyon Nihai Okumaya Göre 48 Yılın Zirvesinde

Almanya’da enflasyon Mayıs ayında, ön okumaları onayladı ve yüzde 7,9 geldi. Enflasyona en büyük katkıyı enerji fiyatları sağladı.
Almanya’da Enflasyon Nihai Okumaya Göre 48 Yılın Zirvesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya’da Mayıs 2022 dönemine ait tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) nihai okuma sonuçları açıklandı. Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından yayımlanan verilere göre Almanya’da enflasyon Mayıs ayında geçici sonuçları doğrulayarak, yüzde 7,9 geldi. Avrupa’nın en büyük ekonomisinde enflasyon, bir önceki ya göre ise yüzde 0,9 yükseldi.

Enflasyonun ilk petrol krizinin yaşandığı 1973-1974 yıllarından bu yana ilk kez bu kadar yüksek seviyelere çıktığına dikkat çekildi. Enflasyonun halen yüksek seyretmesinin temel nedeninin enerji ürünlerindeki fiyat artışları olduğu söylendi.

Yıllık enflasyonun Mart’ta yüzde 7,3, Nisan’da yüzde 7,4 gelmesinin ardından, 48 yıllık rekoru korumaya devam ettiği görüldü.

Ukrayna’daki savaşın enerji fiyatlarındaki artışı etkilemeye devam ettiği, savaşın başlamasından bu yana enflasyonu önemli ölçüde etkilediği söylendi. Destatis tarafından yayımlanan raporda, Covid-19 pandemisinin neden olduğu tedarik zincirlerindeki kesintilerin, ekonomik süreci de olumsuz etkilediği ifade edildi.

Rusya-Ukrayna Savaşı Enerji Enflasyonunda Baskı Yaratıyor

Rusya-Ukrayna Savaşı Enerji Enflasyonunda Baskı Yaratıyor
Kaynak: Destatis

Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlar beraberinde birçok sektörde olumsuz etki yaratırken, özellikle de gıda ve enerji fiyatlarını etkiledi. Enerji enflasyonu yıllık bazda yüzde 38,3 arttı. Bu, Nisan’daki yüzde 35,3’lük artış oranını da geride bıraktı.

GCM Yatırım Banner

Mayıs’ta doğal gaz fiyatları yüzde 55,2, motor yakıt fiyatları yüzde 41, elektrik yüzde 21,5, katı yakıtlar yüzde 33,4 arttı.

Gıda fiyatları yıllık bazda yüzde 11,1 artarken, Nisan’daki yüzde 8,6’lık artışın çok üzerinde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.