Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Enflasyon 1974’ten Bu Yana En Yüksek Seviyede

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde enflasyon tarihi yüksek seviyelerde kalmaya devam ediyor. Mayıs raporunun detayları şöyle…
Almanya’da Enflasyon 1974’ten Bu Yana En Yüksek Seviyede
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından açıklanan verilere göre Avrupa’nın en büyük ekonomisinde enflasyon 1974 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Nisan ayında yüzde 7,4 olan yıllık enflasyon (tüketici fiyat endeksi), Mayıs ayında yüzde 7,9’a yükseldi. Bu oran yüzde 7,6 olan piyasa beklentisinin de üzerinde oldu. Bir önceki aya göre artış oranı ise yüzde 0,9 olarak kaydedildi.

Söz konusu artışta Rusya-Ukrayna savaşı sonucu artan petrol ve gaz fiyatlarındaki yükselişin etkisi büyük oldu. Böylelikle ilk petrol krizinin yaşandığı 1973-1974 kışından bu yana en yüksek enflasyon oranı kaydedildi.

Açıklamada, “Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana, özellikle enerji fiyatları belirgin şekilde arttı ve yüksek enflasyon oranı üzerinde önemli bir etkisi oldu.” ifadesine yer verilirken, enerji fiyatlarının Mayıs’ta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38,3 arttı.

Gıda fiyatları ortalama olarak yüzde 11,1 artarken, bunda coronavirüs pandemisi sonrasında tedarik zincirlerinin kesintiye uğramasının etkisi olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

AB uyumlu enflasyon aylık bazda yüzde 1,1 ve yıllık bazda yüzde 8,7 yükseldi. 83 milyon nüfuslu ülkede tarihi düşük seviyelerde kalan tüketici güveninin, savaş ve enflasyon sorununun çözülmesiyle toparlanabileceği belirtiliyor.

ING Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, Ukrayna’daki savaşın enerji ve emtia fiyatlarını yükseltmesi ve enflasyonist baskının artmasının Almanya’da enflasyonu bir kez daha yukarı taşıdığını söyledi.

Bunun da Avrupa Merkez Bankası’nın Temmuz ayında olası bir 50 baz puanlık faiz artışı yapmasına zemin hazırladığını yorumladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın