Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Tüketici Güveni Savaş-Enflasyon Çözümüyle Toparlanabilir

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde tüketici güveni, önceki ayın tarihi düşük seviyelerine yakın kaldı. Savaş etkisini yansıtan sonuçlar aşağıda;
Almanya Tüketici Güveni Savaş-Enflasyon Çözümüyle Toparlanabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin 91. gününde dünyanın dört bir yanı savaşın yankılarıyla sarsılıyor. İşgalle birlikle çalkalanan piyasalar enflasyonun tarihi yükseklere çıkmasına katkıda bulunurken ekonomik veriler mevcut durumu açıkça gösteriyor.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’nın beklenen verilerinden GfK Tüketici İklimi Göstergesi de bunlardan bir tanesi oldu. Bu sabah açıklanan veri, tüketici güveninin geçen ay vurduğu dip seviyelerden çok fazla uzaklaşamadığını ortaya serdi.

Almanya’da Tüketici Duyarlılığı Tüm Zamanların En Düşük Seviyelerinde!

Almanya’nın en büyük pazar araştırma enstitüsü GfK tarafından açıklanan tüketicilere yönelik son anket, tüketici güveninin Haziran’da eksi 26’da gerçekleştiğini gösterdi. Bu Mayıs’taki eksi 26,6’lık tarihi düşük seviyeden artarken dip değerlere yakın kaldı.

GfK’nın ileriye dönük anketi güvenin Haziran’da eksi 26’ya yükseleceğini tahmin ederken enflasyon ve Rusya-Ukrayna savaşı, hanehalkı duyarlılığı üzerinde olumsuz baskıyı sürdürüyor. GfK’nın tüketici uzmanı Rolf Buerkl ankete ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu, tüketici ikliminin biraz iyileştiği anlamına gelse de tüketici duyarlılığı hala tüm zamanların en düşük seviyesinde.”

Tüketicilerin ekonomik beklentilerini, gelir beklentilerini ve satın alma eğilimini ölçerek gelecek ayın duyarlılığını ölçen anket, ekonomik beklentilerdeki hafif toparlanmaya rağmen tüketicilerin hala bir durgunluktan korktuğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Raporda, “Tedarik zinciri sorunları ve yarı iletken eksikliği, şu anda Alman ekonomisinin büyük bölümlerinde sürdürülebilir bir toparlanmayı engelliyor” dedi.

Buerkl, tüketici duyarlılığında sürdürülebilir bir geri dönüşün Ukrayna’daki çatışmayı sona erdirmek için başarılı müzakerelere ve enflasyondaki düşüşe bağlı olmaya devam ettiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın