Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’dan Enflasyona Karşı 65 Milyar Euroluk Paket

Almanya, yüksek enerji fiyatlarından vatandaşını rahatlamak için bugüne kadarki en büyük yardım paketini onayladı. İşte detaylar;
Almanya’dan Enflasyona Karşı 65 Milyar Euroluk Paket
HABER GİRİŞ

Almanya bugün tüketicileri ve işletmeleri yüksek enflasyondan korumak için tasarlanan üçüncü paketine 65 milyar euro harcayacağını söyledi. Bildirilen üç önlem paketinin arasında şimdiye kadarki en büyük paketin bu olduğuna işaret edildi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz liderliğinde üç farklı partiden oluşan koalisyon yeni yardım paketi için gece geç saatlere kadar müzakere edildi ve sabah saatlerinde duyuruldu. Üçüncü paket enerji şirketleri için vergi desteği, elektrik faturalarının ödeme kolaylığı ve toplu taşıma için destek içeriyor.

Pakete göre emekliler 1 Aralık’tan itibaren tek seferlik 300 euroluk bir enerji  ödemesi alacaklar. Öğrenciler ve kursiyerler de bir kereye mahsus 200 euroluk bir ödeme alacak. Daha öncesinden çalışanlara yönelik 300 euroluk enerji fiyat sabitlemesinin uygulamada olduğu hatırlatıldı.

Yeni yardım paketi ile çocuk parasının birinci ve ikinci çocuk için ayda 18 euro artırılacağı ve yeni fiyatlandırmanın yılbaşından itibaren geçerli olacağı aktarıldı.

Konut yardımı almaya hak kazananların 415 euroluk ek bir ısınma desteği alacağı söylendi.

GCM Yatırım Banner

Ayda 2 bin euroya kadar olan tüm gelirlerin 2023’ten itibaren vergiden muaf olacağını belirten Scholz, bunun bir milyar eurodan fazla yardıma denk geldiğinin altını çizdi. Tüm emeklilik katkı payları da vergiye tabi gelirden düşülecek.

İşveren tarafından ödenen 3 bin euroya kadar enflasyon ikramiyesinin çalışanlara vergi ve harçlardan muaf olarak ödeneceği kaydedildi.

Koalisyonun onayladığı yeni pakete göre toplu taşımada indirimli seyahat süresinin uzatılmasına karar verildi. Hükümetin bu projeye 1,5 milyar euro destek sağlayacağı açıklandı.

Almanya Enflasyonu 48 Yılın Zirvesinde

Bu haftanın başlarında açıklanan Almanya’nın Ağustos ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 7,9’a yükselmiş, aylık bazda ise yüzde 0,3’te sabit kalmıştı.

Almanya enflasyonu Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 7,9 ile son 48 yılın zirvesine ulaşmış, Haziran’da yüzde 7,6’ya, Temmuz ayında yüzde 7,5’e gerilemişti.

Ağustos’ta düşüş trendi tersine dönmüş ve fiyatlardaki artış yeniden hızlanarak 48 yılın zirvesine çıkmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.