Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Enflasyonunda Düşüş Kısa Sürdü: Ağustos’ta Zirveye Döndü

Avrupa’nın en büyük ekonomisi, beklenen enflasyon verisini yayımladı. Ön tahmin, düşüş trendinin kısa sürdüğünü gösterdi.
Alman Enflasyonunda Düşüş Kısa Sürdü: Ağustos’ta Zirveye Döndü
HABER GİRİŞ

Küresel enflasyon dalgasına ilişkin endişeler sürerken Almanya Ağustos ayına ilişkin ön tahminlerini yayımladı. Alman Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 7,9’a yükseldi. Aylık bazda ise yüzde 0,3’te sabit kaldı.

Yılın sekizinci ayına ait veri, ülkede enflasyonun yönünü yeniden yukarı çevirdiğini gösterdi. Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 7,9 ile son 48 yılın zirvesine ulaşan enflasyon, Haziran’da yüzde 7,6’ya geriledikten sonra Temmuz’da yüzde 7,5’e gerilemişti.

Ağustos’ta düşüş trendi tersine döndü ve fiyatlardaki artış yeniden hızlanarak 48 yılın zirvesine çıktı.

Enflasyonu oluşturan alt kalemlere bakıldığında, gıda, hizmetler ve enerji maliyetlerinde artış yine öne çıktı. Gıda fiyatları Ağustos’ta önceki yıla göre yüzde 16,6 artarken hizmetler yüzde 2’lik artış kaydetti. İlk sırada yer alan enerji maliyetleri ise yüzde 35,6 oranında yükseldi.

Avrupa düzeyinde karşılaştırma için temel teşkil eden uyumlaştırılmış endeks ise geçen yılın Ağustos ayına göre yüzde 8,8 ve bir önceki aya göre yüzde 0,4 ile rekor düzeyde arttı.

Destatis, raporunda savaş kaynaklı artışlara şu sözlerle dikkat çekti: “Özellikle enerji fiyatları, Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana önemli ölçüde arttı ve bunun yüksek enflasyon oranı üzerinde önemli bir etkisi oldu.”

GCM Yatırım Banner

Bununla birlikte kuruma göre fiyatları yukarı yönlü etkileyen bir diğer faktör, pandemi kaynaklı tedarik zincirlerinde yaşanan kesintiler oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.