Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Ekonomik Karamsarlık 2008 Krizi Seviyelerine Döndü

Artan enflasyon, FED, savaş belirsizliği gibi faktörler, dünyanın en büyük ekonomisine 2008 krizini anımsattı. Tüketicilerin karamsarlığı Büyük Durgunluk dönemine döndü.
ABD’de Ekonomik Karamsarlık 2008 Krizi Seviyelerine Döndü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük ekonomisinde enflasyon ve FED’in sıkılaşmasıyla birlikte karamsarlık artıyor. Hatta yayımlanan son bir anket, ekonomik güvenin Covid çöküşünden daha kötü seviyede olduğunu gösterdi.

Washington merkezli analitik ve danışmanlık şirketi Gallup tarafından yayımlanan anket, Amerikalıların ekonomik karamsarlığını ortaya sererken endişeleri artırdı.

ABD’de Ekonomik Karamsarlık Büyük Durgunluk Döneminden Kötü!

ABD’de Ekonomik Karamsarlık Büyük Durgunluk
KAYNAK: Gallup

Gallup, ekonomik karamsarlığın Büyük Durgunluk (2008 krizi) sonrası en düşük seviyede olduğunu gösteren anketiyle gündeme geldi.

Geçen yıl enflasyon artmaya başladığında, ekonomik büyüme, hisse senedi piyasaları ve işsizlik dahil olmak üzere diğer ekonomik faktörlerin çoğunun sağlıklı kaldığını anımsatan kurum, mevcut durumla aradaki farkı vurguladı.

Burada ABD ekonomisinin ilk çeyrekte beklenmedik şekilde daraldığının altını çizdi. İkinci çeyrekte ekonominin benzer bir düşüş göstermesi durumunda, bunun arka arkaya iki çeyreklik daralma anlamına gelen resesyon tahminlerini doğrulayacağı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Son olarak FED Başkanı Jerome Powell’ın da bahsettiği resesyon durumunda ekonomik güvenin daha da azalabileceği aktarıldı. Gallup’un Ekonomik Güven Endeksi, önceki iki ayın her birinde -39 olarak ölçüldükten sonra Mayıs’ta -45’e geriledi.

Bu, Gallup’un Covid çöküşünde kaydettiği en düşük okuma olurken 2009 başlarındaki Büyük Durgunluk sonrası en kötü seviyeyi işaretledi.

Amerikalıların mevcut ekonomik koşullara ve ekonomiye bakışlarına ilişkin algılarını ölçen Gallup anketinin +100 ile -100 aralığında değer alabildiği belirtildi. Gallup, Amerikalıların ekonomiye ilişkin algılarını 1992’den bu yana ölçse de 2009 ile 2017 arasında ölçümlerini nadiren yaptı.

Bu nedenle Gallup, söz konusu yıllarda güvenin bir noktada şimdikinden daha düşük olduğunu tahmin etti. Yine de Mayıs’ta -45 olan güven endeksi, Gallup anketinde -64 olarak kaydedildiği Şubat 2009’dakinden açıkça daha kötü geldi.

Enflasyon ABD’nin En Büyük Sorunlarından!

FED, 40 yılın yükseğine çıkan enflasyonu dizginlemek için 2018 sonrası ilk kez faiz artırırken fiyatlardaki artış durmuyor. Endişeler artarken ABD Başkanı Joe Biden, enflasyonu görüşmek üzere FED Başkanı Jerome Powell ile alışılmadık bir toplantı yaptı. Yine de enflasyonu en büyük önceliği olarak göstermekten vazgeçmedi.

Açıklanan son rakamlar Nisan’da enflasyonun beklenti üstü arttığını gösterirken fiyatlar tüketicilere yansıdı. Anket de enflasyonu ABD’nin en büyük sorunları arasında gösterdi.

Katılımcıların yüzde 18’i enflasyonu ABD’nin en büyük sorunu olarak gösterirken yüzde 12’si genel ekonomiye işaret etti. Bununla birlikte yüzde 19’u hükümet ve kötü yönetim şeklini en önemli problem olarak gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.