Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hazine Bakanı Yellen de Enflasyon Hatasını Kabul Etti!

Powell gibi uzun süre fiyat artışlarının geçici olduğunu savunan Janet Yellen, enflasyon konusunda yanıldığını kabul etti. Powell'a katılan Yellen'in yorumları haberde;
ABD Hazine Bakanı Yellen de Enflasyon Hatasını Kabul Etti!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de enflasyon 40 yılın yüksek seviyelerinde kalırken fiyat artışlarına ve FED politikalarına ilişkin endişeler sürüyor.

Aylar boyunca enflasyonda artışın geçici olacağını savunan ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, bu konuda yanıldığını çok önce kabul ederken Yellen de “hatalıyım” dedi.

Eski FED Başkanı Enflasyon Hatasını Kabul Etti!

2014-2018 döneminde FED’in başkanlık koltuğunda oturan Yellen, CNN’e konuştu. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, geçen yıl ABD’nin enflasyon patikasıyla ilgili yaptığı yorumlarda yanıldığını kabul etti.

“Bahsettiğim gibi, ekonomide, enerji ve gıda fiyatlarını artıran ve ekonomimizi kötü yönde etkileyen arz darboğazlarına neden olan beklenmeyen ve büyük şoklar oldu.” dedi.

Yellen, durumu o dönemde tam olarak anlayamadığını itiraf etti. Sonuçta Yellen, Powell ve diğer Beyaz Saray yetkilileri, daha önce enflasyonu, pandemi sonrasında ekonominin normale dönmesinin geçici bir yan etkisi olarak belirttiler.

GCM Yatırım Banner

Ancak artışın sürmesi ve enflasyonun Nisan verisiyle birlikte 40 yılın yüksek seviyelerinde kalması fiyat artışının geçici olmadığını ortaya serdi.

Gerçeği kabul edenler arasına ABD Hazine Bakanı da katılırken Yellen, enflasyonun Amerikan hanehalkları üzerinde ne kadar önemli ve büyük bir yük oluşturduğunu bildiğini söyledi.

Bununla birlikte Yellen’in enflasyon yorumları, ABD Başkanı Joe Biden ile Powell toplantısı sonrasında geldi. Yellen, görüşmeyle ilgili olarak Biden’ın toplantıda Fed ile enflasyonu düşürme önceliğini paylaştığını ve gerekli adımları atmak için Fed’in bağımsızlığına verdiği desteğe kuvvetle inandığını belirttiğini söyledi.

Kritik Biden-Powell Toplantısında FED’e Bağımsızlık Vurgusu

Kritik toplantı öncesinde Biden, FED’in politikalarına karışmayacağını söylerken görüşmede FED’in bağımsızlığına saygı duyacağını yineledi. Biden görüşmeye ilişkin; “Enflasyonu ele alma planım basit bir önermeyle başlıyor: Fed’e saygı gösterin, Fed’in bağımsızlığına saygı gösterin” ifadeleriyle duruşunu bildirdi.

Dünkü toplantı, Powell’ın Kasım ayında Biden tarafından merkez bankası başkanlığına yeniden aday gösterilmesinden bu yana ilk toplantı oldu. Aynı zamanda Powell’ın Senato tarafından ikinci dönem için onaylanmasından iki hafta sonra geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.