Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Powell Görüşmesi Öncesi Biden’dan Faiz Sözü!

Bugün FED Başkanı Powell ile görüşmesi olan Biden, toplantı öncesinde FED'in politikalarına karışmayacağını söyledi. Trump'ı örnek gösteren Biden'ın açıklamaları haberde;
Powell Görüşmesi Öncesi Biden’dan Faiz Sözü!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Başkanı Joe Biden, FED Başkanı Jerome Powell ile görüşme öncesinde dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Dün The Wall Street Journal’da yayımlanan bir yazıda Biden, kurumun faiz politikasına karışmayacağını söyledi.

ABD Merkez Bankası (FED) ve enflasyona ilişkin açıklamalarıyla gündeme gelen ABD Başkanı, FED’e bağımsızlık taahhüt etti.

FED/Powell ile Görüşme Öncesi Biden’dan Açıklamalar

Daha önce yaptığı bir açıklamada tırmanan enflasyonla mücadeleyi politika önceliği olarak gösteren Biden, dün yayımlanan yazısında yine enflasyonu ezmekten bahsetti.

Mayıs toplantısında faizi bir kez daha artıran FED’in ekonomide gerileme yaratacağına ilişkin endişeler artarken ve Powell ile görüşme öncesinde ABD Merkez Bankası’na karışmayacağını söyledi.

Ancak ekonominin istikrarlı büyümeye geçişine rehberlik ederken yüksek fiyatlarla mücadele edeceğini de vurguladı. FED’in enflasyonu kontrol altına almak için birincil sorumluluğa sahip olduğunu belirterek selefi Donald Trump’ın FED’i küçük düşürdüğünü anımsattı.

GCM Yatırım Banner

Burada Biden, Donald Trump’ın başkanlık döneminde Powell’a yönelik yaptığı açık eleştirilerine atıfta bulundu. Trump’ın yanında geçmiş başkanların yüksek enflasyon dönemlerinde FED kararlarını uygunsuz bir şekilde etkilemeye çalıştıklarını belirtti.

Buna karşı çıkarak şu sözlerle açıklamada bulundu:

“Ben bunu yapmayacağım. Bu kurumu yönetmesi için her iki partiden de yüksek nitelikli kişileri atadım. Enflasyonla mücadelenin şu anda en büyük ekonomik zorluğumuz olduğu değerlendirmelerine katılıyorum.”

Biden ile Powell, bugün akşam saatlerinde Beyaz Saray’da görüşme yapacak. İkili hem Amerika hem de küresel ekonominin durumunu ve tırmanan enflasyonu ele alacak. Ayrıca Biden, Powell’ın ABD Senatosu tarafından FED Başkanı olarak dört yıllık bir dönem daha onaylanmasından dolayı Powell’ı tebrik edecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.