Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Skoda Octavia vRS İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Skoda, orta sınıf temsilcisi Octavia'nın en güçlü versiyonu olan RS'i tanıttı. vRS Serisi adına farklı iki modelde çıkış yapan Octavia, barındırdığı özellikler ile dikkat çekiyor. O zaman sizlerle Octavia'nın RS versiyonun incelemesine geçelim!
2017 Yeni Skoda Octavia vRS İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ

 Skoda, 1996 yılında Octavia modeli ile bizleri tanıştırmıştı. Şirketin asıl büyük çıkışlarının bu yıllar olduğunu vurgulamak isterim. Çünkü Octavia Çekli üreticinin bel kemiği olacaktı. VW ile olan ortaklık ve kaliteli uyum çerçevesinde, Octavia geliştirilecek ve insanlara sunulacaktı. Skoda,  Octavia’yı değişik pazarlarda farklı yollardan tanıtmak adına savaşa sedan, hatchback ve wagon sınıflarını ile çıkış yaptı. 1. nesil Octavia’ya baktığımızda tarzının hatchback 5 kapılıya daha çok yatkın olduğunu görmüştük.

Bu kasa tipini bizlere en çok aşılayan ise Fransız üretici Renault’un Laguna modeliydi. Octavia, VW’nin malı olması nedeniyle markanın diğer modelleri ile aynı platformu paylaşmaktadır. Yani o ünlü Golf MK Serileri  platformunu Octavia için de kullanmışlar. Kasa koduna baktığımızda MK1, MK2 ve MK3 olarak adlandırılıyor. Kolay değil! Baştan bir model tasarlayıp ve onu Corolla, Astra ve Megane gibi markaların hit yapmış arabalarının yanında yarıştırabilmek basit değildi.

Bence kolay olmuş ki Octavia 20 yılda tam 5 milyon adet satılmış. Gün geçtikçe kendini geliştiren Octavia makyaj operasyonundan sonra tekrar karşımıza çıkıyor. 2017 Skoda Octavia RS’in yeni kasa tipiyle farklı bir yüz çehresine kavuştuğunu görüyoruz. Şimdi sizlere serinin en güçlü versiyonu RS’in özelliklerini sunacağız. O zaman buyrun incelememize geçelim!

İşte Yeni Yüzüyle Skoda Octavia ve Octavia RS:

Yeni Octavia vRS’in Çarpıcı Bir Dış Kasa Tasarımı Var!

Yeni Octavia vRS'in Çarpıcı Bir Dış Kasa Tasarımı VarSkoda’nın yenilenmesinden sonra makyaj operasyonu oldukça eleştirilmişti. Güzel duruyordu ancak bir markanın modeline fazla benzediği için taklit olarak nitelendirildi. Benzetilen arabada Mercedes’in 4. jenerasyon E Serisiydi.

GCM Yatırım Banner

Octavia vRS Ön Görünümü

Octavia vRS Ön GörünümüKonu Mercedes‘den açılmışken, Octavia’ya benzetilen modeli şahsen çok hoşuma gidiyordu. Octavia’da olsa, bu yapıyı farklı bir arabada görmek güzel olmuş. Hatta Octavia’ya da fazlasıyla yakışmış. Far ve ızgara kısmında uygulanan ileriye dönük çizimler, Octavia grafiklerinin başarılı olmasını sağlamış.

Yeni Octavia Far Tasarımı:

Yeni Octavia Far TasarımıGördüğümüz gibi yeni Octavia’da çift far yapısı hakim olmuş. Far yapısını sayesinde arabanın modern tarafı baskın bir şekilde kendini belli etmiş oluyor. Büyük kısım kare formlarda yapılırken, ızgara ile bitişik yapılan diğer kısım büyük farın ortadan kesilmiş hali gibi duruş sergiliyor.

Yeni Octavia Izgara ve Kaput Tasarımı:

Yeni Octavia Izgara ve Kaput TasarımıvRS‘in far grubuna uyumlu ızgarası olduğunu görüyoruz. Havanlandırma ızgarasının dik çubukları ve parlak siyah renk seçiminden dolayı Chevrolet’in Bolt modelinin ızgara yapısına benzemiş.

Izgaranın tam ortasında geniş bir alan bırakılıp, kaputun uca doğru sivrilen yeri ile aynı hizada tutulmuş. Düz bir kaput yerine, şimdiki motor kaputu tasarımı, ön görünümün tümüyle uyumlu olmasını sağlamış.

Yeni Octavia Tampon Yapısı:

Yeni Octavia Tampon YapısıOctavia RS, standart versiyonuna göre tampon yapısından da ayrılıyor. RS’in ismine odaklı yapılan tamponu, geniş hava kanalları ve duruşu değiştirilen sis farlarına sahip. Ancak büyüklük olarak fazla bir farkı yok. Yani tampon altına ekstra bir parça takılıp biraz daha alçak görünmesi, daha iyi olabilirdi.

Octavia vRS Yan Görünümü

Octavia vRS Yan GörünümüSkoda, zevkinize yönelik seçimlerde sizleri arada bırakmamak için RS’i, Octavia‘nın her kasa yapısına uygulamış. Mesela vRS’i ailenizle gezmelerden mahrum bırakmamak için Wagon RS‘de düşünülmüş. Sedan versiyonlarla arasında farklar sadece D stünun inmeden devam etmesi olmuş.

Bu sefer biraz daha alçak tasarlanan vRS, oturaklı bir yapı izlenimi veriyor. Sedan vRS için de aynı şeyler geçerli.

Yeni Octavia Jant Yapısı:

Yeni Octavia Jant YapısıAdı RS olduğuna göre tabi jantları da öyle olması gerekiyor. Octavia RS’de bu sefer jant seçimi harika olmuş. Ancak bana yine başka bir markanın jant yapısını hatırlatıyor. Şahsen bu 19 inç‘lik siyah tabanlı jantlar İtalyan arabası Alfa Romeo tarzı geldi! Lastik grubunun büyük olması ve yanak kalınlığının ince ayarda tutulması, Octavia’nın her kasa tipini RS’e çevirmeye yetmiş.

Octavia RS Arka Görünümü

Octavia RS Arka GörünümüDurumlar RS’e geçtiği zaman dediğimiz gibi biraz değişimler oluyor. Ancak o kadar fazla değil! Ford en seri arabası Focus RS‘in vermiş olduğu hissiyatı Octavia’da bulamıyorsunuz. Görmek istediğiniz tablo geniş hava kanallı, havalı spor bir egzoz ve biraz abartılı rüzgar kanadı! Dediklerimizin nerdeyse hepsinin Octavia RS için hafif tonlu yapıda imal edilmiş demek yanlış olmaz.

Yeni Octavia Arka Far Tasarımı:

Yeni Octavia Arka Far TasarımıVersiyonların far yapıları ayrı tutmamış. Makyajdan sonra biraz daha canlı duran stop farlar, sade bir yapıya sahip.

Yeni Octavia Rüzgar Kanadı:

Yeni Octavia Rüzgar KanadıRS’e verilen bu rüzgar kanadı aksesuar olarak ağır bassada, RS’e yüksek hızlarda yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Yeni Octavia Tampon ve Egzoz Yapısı:

Yeni Octavia Tampon ve Egzoz YapısıRS’in tamponunda da hafif dokunuşlara uğradığı göze çarpıyor. Sade yapıdaki tampona çift çıkış egzoz verilmiş. Diğer taraftan difüzör kısmının üstüne sportif tarafını vurgulamak adına kırmızı bir şerit uygulaması yapılmış. Bu araç RS’de olsa kısaca sade!

Octavia’nın Kokpitine Yapılan RS Dokunuşları Kendini Belli Ediyor

Octavia'nın Kokpitine Yapılan RS Dokunuşları Kendini Belli EdiyorYeni Octavia RS’in yeni Golf Serilerine benzeyen tarzı dikkat çekici. Dış yapısındaki vRS logoları ne olduğunun habercisi olurken, iç kısımda da bu ibareler unutulmamış. Octavia RS’in gösterişli bir iç mekana sahip olduğunu söylemek isteriz. Ayrıca, son zamanlarda elektronik olan bazı öğeler mekanik sistemde sunulmuş.

Octavia RS İç Mekan Yapısı

Octavia RS İç Mekan YapısıRS’in iç kısımda kullanılan renkler lüks segmentte hız yapan arabalarla yarışacak cinsten. Skoda’nın VW’ye hizalı yapı merakı, iç mekanda dolu bir yapıda gözükmesini sağlamış.

Yeni Octavia Multimedya Ekran Yapısı:

Yeni Octavia Multimedya Ekran YapısıVW’ninde kullandığı bu ekran yapısına gözümüz alışsa da, yine de güzel. 9.2 inç Swing ekranda Apple CarPlay ve Anroid Auto‘nun standart sunulduğu Rs’in, alt kısımda bulunan dual klima yönetim kısmının renkleri ve düğmeleri tamamlayıcı olmuş.

Yeni Octavia Direksiyon Yapısı:

Yeni Octavia Direksiyon YapısıDireksiyon ayni Audi’nin RS‘lerinde kullanılan hafif yassı, altı kesik diye tabir edilen ve verdiği hissiyatla beğeni kazanan, spor bir direksiyon takılmış.

Yeni Octavia Koltuk Yapısı:

Yeni Octavia Koltuk YapısıKoltuk kısmında da adına yakışır şekilde vücudu iyi saran, konforlu spor koltuklar verilmiş. Deri-nubuk karışımı koltukların dikiş renkleri direksiyon ile takım olmuş.

Yeni Octavia Vites Yapısı:

Yeni Octavia Vites YapısıSkoda, olayı biraz daha heyecanlı kılmak için ve eski tarz spor arabaları özleyenler için manuel vites seçeneği de opsiyonlara eklemiş. 6 ileri manuel veya 6 ileri otomatik şanzımanla Octavia RS’e sahip olabiliyorsunuz. Diğer taraftan elektronik park freni yerine klasik bir el freni de getirilmiş.

Octavia RS’de Hızlı Tepkiler Veren Motor Üniteleri Yerleştirilmiş

Octavia RS'de Hızlı Tepkiler Veren Motor Üniteleri YerleştirilmişGeldik RS’e hayat veren kısma! Skoda, Octavia’nın hızlı olması için bu yıl itibariyle ünitelerde biraz geliştirmeler yapılmış. RS adı altında yine benzinli ve dizel olmak üzere iki kısım motor seçeneği var. Benzinli ile başayacak olursak; 2.0 litre hacme sahip bu ünite 245 beygir güç üretebiliyor.

Spor araba tadını aşılamaya çalışan RS 6.6 saniyede 100 km hıza çıkabiliyor. Bu güçlü orta sınıf temsilcisi 250 km/h maksimum süratlere gelebiliyor. Turbo’nun yüksek güçlere katkısı ile 370 nm tork değeri sunuyor.

Yeni Octavia RS Dizel Motor Ünitesi

Yeni Octavia RS Dizel Motor ÜnitesiHer iki motor versiyonunu da 4×4 ve önden çekiş ile alabiliyorsunuz. Dizel tarafında sunulan 2.0 litrelik TDI üniteyi görüyoruz. 184 beygir güç üreten dizel RS, 380 nm tork üretiyor. Octavia RS 7.9 saniye gibi hızlanma süresiyle güzel sonuçlar veriyor.

Maksimum hızda ise 230 km/h sürat değerleri alınmış. Her iki motor versiyonunda RS’lerin ağırlıkları ortalama 1.400 kilogram olarak ölçülmüş.

Yeni Octavia RS Fiyatı

Yeni Octavia RS FiyatıYeni Skoda Octavia RS‘in ilk etapta Avrupa satış fiyatını vereceğiz. RS’in opsiyon paketleri hariç olarak satış fiyatı yaklaşık 27.595 Euro dur. Bu fiyatın üstüne RS’e özel opsiyon listelerinden özellikler eklediğiniz takdirde tahmini olarak 3 ile 4 bin Euro arasında ekstra ücret çıkıyor.

Şimdi sizlere net olmamak kaydıyla Türkiye fiyatına ilişkin tahminlerde bulunmak istiyorum. Yapılan vergilendirmeler ile Octavia RS’in fiyatı yaklaşık 200 bin TL ile 250 bin TL arasında olmasını bekliyorum.

Eskiden sedan arabalarda böyle güçleri ve hızları bulmak zordu. Artık hangi tip arabanın ne güçlere sahip olduğu belli olmuyor. Yanınıza normal bir aile arabası gelirken, kalkışları sırasında öylece bakabilirsiniz. Octavia RS‘de aynı şekilde kendini gizlemiş bir sedan spor arabadır. Octavia’nın kasa yapısının makyajlanması ile farkı duruşlar ve özellikleride beraberinde getirdi.

Donanım konusunda fazla değişen bir şey olmasa da, performans üniteleri revize edilmiş. Genel anlamda Octavia RS rakipleri arasında farklı görünüyor ve gördüğümüz kadarı ile de hiç bir şekilde zayıf kalan yanı yok. İncelemiş olduğumuz Yeni Octavia RS hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın