Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2018 Yeni Acura TLX Sedan İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Japon Acura tamamen yenilenen TLX modelini görücüye çıkarttı. Lüks anlamda zirveye oynayan TLX, kullandığı özellikler ile göz dolduruyor. Şimdi, Acura TLX'in son halinin en detaylı incelemesini yapacağız!
2018 Yeni Acura TLX Sedan İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ

Belki bir çoğumuz Acura markasından haberdar değildir. Acura, 31 sene önce Tokyo‘da Japonya merkezli kurulmuş bir otomobil firmasıdır. Bu firmanın kuruluş amacı Japonya’da lüks araç klasmanını başlatmaktı. Aslında bunuda başarmıştır. Çünkü Acura’nın 1986 yılında üretim bantlarını açmasıyla peşinden diğer dev firmalarda bu olayın startını vermişler. Toyota bu alana Lexus ile girerken, Nissan Infiniti ismini kullanmış. Japon firmasının temelinde güç ve lüks kelimeleri yatmaktadır. Aslında çıkış amacı da buradan biraz kendini belli ediyor. Nasıl ki Toyota Amerika pazarı için Lexus’u kullandı, Honda‘nın da tek amacı buydu.

Amerikan halkı için hazırlanan farklı tarzlarda ve kendilerine uyarlanmış Japon arabalarına hayır diyemiyordu. Acura araçları AWD, lüks, güç, konfor gibi öğelerin hepsini barındırıyordu. Japonlar olaya damardan girmişler de dersek olur bence! Acura anlattığımız özelliklerde, bu klasman için 2014 yılında yeni tarzın başlangıcı olarak TLX‘i piyasaya sürdü. Tahmin ediyoruz ki TLX, efsane Legend modellerinin devamı olarak üretildi.

TLX, Honda’nın Accord tabanlı bir arabası olsa da, kavram olarak biraz ayrılıyor. 2014 yılında Los Angeles Desing Studio‘da hayat bulmuş bir araçtır. Nerede şekillendirildiğine dikkat etmişsinizdir! Zaten yapıldığı yere göre hangi milletin hizmetine sunulduğu belli. Honda için önem arz eden TLX, 2017 yılı ile yeni yüzünü gösterdi. Tepeden tırnağa heyecan yüklenen yeni TLX, fazlasıyla ilgimizi çekmeyi başardı.

Lexus’un Türkiye’ye girmesi ile insanların değişik bir lüks kavramına kavuşması, bence Acura tarafının da hareket kazanmasını sağlayabilir. TLX ve benzerleri her ne kadar orta sınıf araçmış gibi gözükselerde, Alman amiral gemilerine rahatlıkla kafa tutacak donanıma sahipler. Şimdi sizlerle bu güzel araba Acura TLX‘in detaylı incelemesine geçiyoruz!

İşte baştan sona yenilenen Acura TLX:

GCM Yatırım Banner

TLX’in Dış Tasarımı Baştan Çıkarıcı!

TLX'in Dış Tasarımı Baştan ÇıkarıcıTLX‘e gelen makyaj ile birlikte bir çok noktasında değişikliğe gidilmiş. TLX’in 2018 tarzı bence harika. Bir önceki modelde oldukça fazla Amerikan havası eserken, yeni hali her ülke insanı için cezbedeci olmuş.

Yeni TLX Ön Görünümü

Yeni TLX Ön GörünümüBenim bir çok içeriğimde anlatmak istediğim tam olarak buydu “farklı yapıda” grafikler. TLX’in 2018 modelinin en az iki unsuruyla diğer otomobillerden ayrılıyor. Mesela, şahsen bu aracın bir Acura-Honda olduğunu rahatlıkla anlayabilirim. Böyle kendinden emin bir duruşu parası uçuk lüks segmentte görürüz.

TLX Far Yapısı:

TLX Far YapısıTLX’in meydan okuyucu bakışlarının temeli işte bu far ve yapısıdır. Büyük mercekli farlardan sonra Acura’nın 5’li mercek far yapısı ve LEd’lerin konumlandırılması muhteşem! Bir önceki TLX’e göre far yapısının hacmi genişletilerek yeni hali belirleyici olmuş.

TLX Izgara Yapısı:

TLX Izgara Yapısı3D havalandırma ızgaralarının moda olmasıyla, Acura’da ayak uydurmuş. Yeni Lexus NX‘in de 3D ızgarası olsa da, Acura TLX’de kullanılan füme ve ayrıntılardan dolayı göz yanılmasının daha çok olduğunu fark ettik. Acura amblemine dikkatli baktığımızda sanki bağımsız gibi duruyor. Gördüğümüz kadarı ile Acura işçilik konusunda iyi iş çıkarmış!

TLX Ön Tampon Yapısı:

TLX Ön Tampon YapısıPiano black renk tonu son yıllarda hemen hemen tüm araçlara uygulanıyor. Otomobillerin belli parçalarına ufak serpiştirmelerle kullanılması, zenginlik ve kalite seviyesini yükseltiyor. TLX’in tamponunun alt havalandırma ve sis farı çevresinde kullanılması ayrıca sportif havada yaratmış.

Yeni TLX Profil Yapısı

Yeni TLX Profil YapısıAcura, jenerasyon atlamış olsa da, Accord dahil olmak üzere bazı kalıplarını koruyor. Oturmuş bir kasa yapısı üzerine, fazla çalışma yapmadan benimsenmiş şekli korunuyor. TLX’in yan kısım incelemesinde de bunu gördük.

TLX’in eski modeline yakın olan jant stili, 18″ büyüklüğünde düşünülmüş. Dikkatimi çeken bir şeyde TLX’in profil yapısından 2018 Toyota Camry modeline benzediğini görüyorum.

Yeni TLX Arka Görünümü

Yeni TLX Arka GörünümüTLX‘in arka kısmının biraz daha özgün olmasını beklerdim. Ön kısımdaki vahşi duruşun, arka kısıma doğru durgun bir yapıya bırakıldığını görüyorum. Çünkü bu tip far ve tampon yapısı artık ezberlendi.

TLX Stop Far Yapısı:

TLX Stop Far YapısıOtomobillerin tampon veya difüzör yapısının benzer olması fazla bir şeyi değiştirmez ancak, farlar aracın bütünüyle tasarımların ne denli farklı olduklarını anlatırlar. Mesela bu far yapısını Hyundai araçlarında sıkça görmekteyiz. Yine de güzel bir duruş!

TLX’in Kokpitinden Kalite Havası Esiyor

TLX'in Kokpitinden Kalite Havası EsiyorBöyle üst segment arabaların eksik bırakılmayacak kısımları iç yapılarıdır. Acura yine genel tok yapıyı fazla değiştirmeden, Accor’dan süre gelen kokpitin üzerine detaylar eklediğini görüyoruz. Yeni kokpit yapısının en büyük özelliklerinden birisi de, aktif gürültü kontrolü özelliği getirilmesi olmuş. Biraz sonra iç kısım özelliklerini detaylı anlatmaya başladığımızda sizde TLX’in premium havasını hissedeceksiniz.

TLX İç Yapı Özellikleri

TLX İç Yapı ÖzellikleriAcura’nın TX modellerine göre TLX Serilerin daha özgün yapısı var. Yeni TLX modelinde de Acura’nın çok sevdiği çift ekran yapısını görüyoruz. Üstte ayrı altta ayrı ekran kullanımı Honda Accord ile başlayan bir şeydir.

TLX Orta Konsol:

TLX Orta KonsolTLX’in orta konsoluna baktığımızda, dokunmatik ekran karşılıyor. Alt kısımda bulunan ekran klima ve komutların verildiği fonksiyonlar için yapılmış. Biraz daha aşağıya geçtiğimizde vites kolunun olmadığı ve onun yerine elektronik düğmeler yerleştirilmiş. Artık vitesler sadece tuşlarla kontrol edilebilecek.

TLX Multimedya Ekran:

TLX Multimedya EkranEskinine göre gelişime uğrayan multimedya ekrana Apple CarPlay yüklenmiş. Wi-Fi üzerinden yapılan bağlantılarla harita, video izleme ve tüm trafik bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca sesli komut “Siri” özelliğide TLX’de mevcut.

TLX Koltuk Yapısı:

TLX Koltuk YapısıOldukça konforlu gözüken koltuklar, delikli ve havalandırmaları Milano Deri Koltuklar kullanılmış. Koltukların hafıza, ısıtma ve üst paketlerine soğutma özellikleri getirilmiş.

2017 Yeni Kia Niro SUV İncelemesi için Tıklayın.

TLX Direksiyon Yapısı:

TLX Direksiyon YapısıDireksiyon yapısı hissiyat tepkileri geliştirilerek yeniden yapılmış. Sürüş özelliklerinin taşımasının yanında bir de ısıtma özelliği verilmiş.

Acura TLX AWD 4X4 Sistemi

Acura TLX AWD 4X4 SistemiAcura TLX’in AWD sisteminden önce, geliştirilen süspansiyon sisteminden bahsedeceğiz. Acura TLX’in süspansiyonların revize edilmesi ile amortisör yayları daha büyük ve daha düzgün tepkiler verecek şekilde yapılmış. Şehir içi ve otoban kullanımlarında yol durumuna en iyi cevap verecek şekilde geliştirildiğini öğrendik. Sürüş farklılığı açısından TLX’e AWD çekiş sistemi verilmiş.

2018 Yeni VW Arteon Modeli İncelemesi için Tıklayın.

HS-AWD adındaki bu 4 çeker sistem, farklı sürüş modları ile geliyor. Bu kısımda yapılan yenilik; AWD sisteminin çalışma prensipleri ile alakalı. Ön ve arka tekerleklere verilen ve dağılımı optimum düzeyde yapılması sağlanmış.

TLX AWD Sistemi

TLX AWD SistemiBuna göre TLX’in AWD‘si motor torkunu, aktarma dişlisini, tekerlek hızını, direksiyon açısını, sapma oranlarını elektronik beyin yardımı ile her anı kontrol altında tutarak çalışıyor. Acura TLX’i kendi tarzınıza uygun agresif ve sakin kullanıma olanak sağlıyor. Örnek verecek olursak; agresif sürüşü seçtiğinizde vites küçültmeleri ve seri devirlenmeler yapabiliyorsunuz. Eyer ki 1 dakika süre ile bu moda uygun kullanmadığınız zaman sistem standart moduna otomatik geçiyor.

Acura TLX Motor Ünitesi

Acura TLX Motor ÜnitesiHonda, Acura için gelişim programlarına aldığı 2.4 ve 3.5 litrelik motorlarını TLX için de kullanmış. 3.5 litre hacimdeki ünitesi 290 beygir güç üretmektedir. Oluşturduğu müthiş torklar sayesinde LTX 5.7 saniyede 100 km/h hızlanmasını yapabiliyor. 3.5’luk versiyonu AWD seçeneği ile geliyor. İkinci seçenek ise 2.4 litre hacimli olanı. 4 silindirli 206 hp güce sahip bu motor ise yaklaşık 8 saniyede hızlanmasını tamamlıyor.

TLX Motor Ünitesi

TLX Motor ÜnitesiHer iki versiyonunda aktarımları 8 ileri çift kavramalı şanzıman ile gerçekleşiyor. Tam belli olmamakla birlikte 3.5‘luk versiyonu 9 ileri bir vitesle çıkabilir. Dış ve konfor incelemesinden sonra TLX’in motorlarıda gücü seven sedancılara yönelik yapılmış olduğunu anlıyoruz.

Acura TLX Fiyatı

Acura TLX FiyatıAcura TLX’in 2.4 litre versiyonun başlangıç fiyatı Avrupada 33 bin $, 3.5 litre versiyonu 46 bin $ aralığında satılıyor. Bu versiyonların üstüne farklı lüks paket seçimlerini yaparsanız bu fiyatların üstüne 5’er bin $‘a kadar artış olabiliyor.

Gelelim bu aracın Türkiye fiyatına! Aslında sizlere vermiş olduğumuz rakamlar Avrupa düzeyine görede pahalı. Ülkemiz vergilerini göz önüne alarak fiyat tahmini yaptığımızda karşımıza yaklaşık olarak 200 bin TL ile 350 bin TL arasında fiyat çıkıyor. VW’nin Passat modelinin 4WD Highline versiyonu 280 bin TL satış fiyatından sonra, Acura LTX’e şaşırmamak gerekiyor.

Gördüğümüz gibi Japon araçların hatları artık iyice kendini belli ediyor. Acura TLX‘in Avrupa pazarına dönük özellikleri ve yapısı gayet başarılı. Eskiden şekil bakımından Alman arabaları daha çok tercih edilirken, Japon’ların teknoloji ile birlikte sundukları grafikler Japona dönüşleri başlattı.

İlginizi Çekebilir :

2017 Mercedes S63 AMG Coupe Fostla Dizayn!
2017 Mercedes S63 AMG Coupe Fostla Dizayn!

Koyulan özellikler de sınıf üstü görüntü çiziyor. Konfor ve motor seçenekleri ile TLX büyük bir alkışı hakediyor. Türkiye pazarında görmediğimiz bu tip araçların Lexus gibi en kısa sürede gelmesini bekliyoruz. Peki, incelemiş olduğumuz Acura’nın harika modeli Yeni TLX Serisi hakkında düşünceleriniz neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.